StoryEditor

Kosztowne cła na płynne nawozy azotowe

Unia Europejska planuje wprowadzić tymczasowe cła antydumpingowe na płynne nawozy azotowe sprowadzane z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz USA. Okazuje się jednak, że wprowadzenie tej decyzji w życie zwiększy koszty europejskich rolników w odniesieniu do upraw polowych o ponad 2 mld €.
29.03.2019., 10:03h
KE ma zamiar wprowadzić tymczasowe cła antydumpingowe na import płynnych nawozów azotowych (UAN) sprowadzanych z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz z USA. Zdaniem europejskich rolników i spółdzielni rolniczych, reprezentowanych przez Copa-Cogeca, Komisja powinna rozważyć fakt, że w przypadku nałożenia tych ceł zagrożone zostaną przychody europejskich producentów rolnych.

Wprowadzenie tymczasowych ceł antydumpingowych, z jednoczesną obowiązkową w państwach UE rejestracją UAN sugeruje, że Komisja jest przekonana, że inni producenci nawozów azotowych muszą mierzyć się z dumpingiem ze strony konkurencyjnych dostawców tej grupy produktów. Copa i Cogeca uważają, że spadek cen UAN jest wynikiem globalnych trendów, a nie wyrafinowaną strategią eksporterów.

W tej sprawie wypowiedział się też sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen, który stwierdził, że: „W Europie wartość zakupu nawozów UAN może stanowić 30% kosztów prowadzenia upraw polowych, a koszty ceł antydumpingowych zostaną ostatecznie przeniesione na rolników, którzy i tak borykają się obecnie z niską ceną ziarna na światowych rynkach, skutkami zmian klimatycznych oraz cięciami budżetu WPR”.

Z kolei Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, dodał, że: „W Europie ceny za nawozy azotowe znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach, a proponowane cła antydumpingowe w ciągu 5 lat podniosą je o kolejne 2 mld €. Jego zdaniem, to rolnicy będą musieli zapłacić tę cenę”.

W liście wystosowanym do DG TRADE, Copa i Cogeca wzywają do nie wprowadzania tych ceł antydumpingowych, sugerując, że dostęp europejskich rolników do nawozów za konkurencyjną cenę pozwoli im sprzedawać z zyskiem swoje produkty na globalnym rynku.
Źródło: Copa-Cogeca
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 01:16