StoryEditor

KZPBC i jego plantatorzy – „Nie dla podatku od cukru”

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego i współpracujący z nim plantatorzy są przeciwni propozycji wprowadzenia dodatkowej opłaty cukrowej. Zaproponowane przez resort zdrowia rozwiązania negatywnie wpłyną na sektor polskiego buraka cukrowego.
27.01.2020., 11:01h
Związek, podobnie jak pozostałe organizacje rolnicze i sadownicze, w tym Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), podziela argumentację, że cel ustawowy nie zostanie osiągnięty. Doświadczenia innych państw pokazują, że rozwiązania fiskalne są nieskuteczne w kształtowaniu postaw prozdrowotnych, w tym walce z otyłością. Propozycje te przede wszystkim uderzają w polską branżę zajmującą się uprawą buraka cukrowego i wykorzystującą ten surowiec w produkcji napojów.

Wprowadzenie podatku cukrowego będzie miało bardzo negatywny wpływ nie tylko na konkurencyjność zakładów produkujących nektary owocowe, warzywne i owocowo-warzywne, ale dla całej branży zajmującej się uprawą i zagospodarowaniem buraka cukrowego – uważa Krzysztof Nykiel, Prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Prezes Związku podkreśla, że wprowadzenie tego opodatkowania przyczyni się do drastycznego zmniejszenia zapotrzebowania na buraki cukrowe, co zagraża przyszłości krajowej produkcji tego surowca.

Obawy o przyszłość sektora podzielają również sadownicy polskich owoców, w szczególności jabłek i owoców miękkich, wskazując, że de facto podatek cukrowy jest podatkiem nakładanym na polskie owoce.
Dodatkowa opłata spowoduje spadek zapotrzebowania na owoce i warzywa dla przetwórstwa o co najmniej 95 tys. t rocznie. Dotyczyć to będzie w pierwszej kolejności kluczowych polskich owoców – jabłek oraz owoców miękkich, tj. czarna porzeczka, aronia, wiśnia i malina. Ustawa uderza w polski przemysł przetwórczy i jego zaplecze surowcowe – sadownictwo. Nową daninę odbieramy jako chęć opodatkowania polskich owoców, które są istotnym składnikiem napojów owocowych i nektarów – mówi Julian Pawlak, Prezes Stowarzyszenia KUPS.

KZBC przesłał swoje stanowisko, w ramach konsultacji społecznych, do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Związek postuluje całkowite wycofanie się ze szkodliwych dla całej branży przetwórczej oraz producentów buraka cukrowego rozwiązań ujętych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:52