Program zagospodarowania wód opadowych dla krajów Europy Środkowej ma na celu zmagazynowanie jej nadmiaru po intensywnych opadach deszczu i roztopach śniegu oraz wykorzystywanie jej podczas suszy hydrologicznej. Z drastycznymi skutkami tego zjawiska boryka się wiele państw od przynajmniej kilku sezonów. Niektóre rejony naszego kontynentu mają też niewielkie zasoby wód użytkowych w przeliczeniu na mieszkańca, stąd tak właśnie decyzja.
Europejski projekt nosi nazwę „Deepwater-Ce”, a w badaniach uczestniczą m.in. partnerzy z Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji i Niemiec. Końcowym efektem ich prac będzie wdrożenie najlepszych rozwiązań w ramach dodatkowego, sztucznego zasilania wód podziemnych. Okresowy nadmiar wody nie powinien być bowiem odprowadzany do rzek i dalej do morza, lecz przynajmniej w części mógł być magazynowany i efektywnie wykorzystywany w okresach suszy. Do warstw wodonośnych wodę z opadów można np. kierować za pomocą otworów geologicznych i pomp, z wykorzystaniem stawów filtracyjnych. Naukowcy przekonują, że gromadzenie wody pod ziemią to rozwiązanie mniej obciążające dla środowiska, niż budowa zbiorników retencyjnych na powierzchni.
Źródło: PAP
[bie]
StoryEditor
Magazynowanie wód opadowych pod ziemią
Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Uniwersytetu Śląskiego, ma opracować system zasilania wód podziemnych wodami opadowymi w krajach Europy Środowej.