StoryEditor

Na co wpływa wapno w roślinie i dlaczego warto wapnować?

W znacznej większości przypadków w naszych warunkach klimatycznych i glebowych poprzez regulowanie odczynu gleby rozumiemy odkwaszanie jej za pomocą wapna. Coraz większego znaczenia nabierają inne funkcje wapna, w tym dostarczenie w ten sposób składnika pokarmowego – wapnia.

30.07.2024., 10:34h

Alarmujące doniesienia o tragicznym stanie polskich gleb pod względem odczynu, a co za tym idzie – zagrożenia dla plonów w wyniku pogorszenia przyswajalności składników i toksycznego działania jonów metali ciężkich, znamy z przestrzeni publicznej od co najmniej ćwierćwiecza.

Zobacz także: Ile wynosi zużycie nawozów wapniowych w Polsce, a ile w Niemczech?

Przyczyny tego stanu też są powszechnie znane – od zaniechania wapnowania, przez monokultury, rabunkową gospodarkę rolną na polach dzierżawionych, aż po jednostronne nawożenie azotowe. Fakty są takie, że większość gleb mamy w Polsce kwaśnych lub bardzo kwaśnych.

Dofinansowanie wapnowania 

Sytuację nieco poprawia koncentracja ziemi rolnej, powiększanie gospodarstw i zwiększenie świadomości rolników. Także dofinansowanie wapnowania w ramach do niedawna wojewódzkich, obecnie krajowego programu wapnowania to czynnik korzystny dla gleb, a pośrednio retencji wodnej, a nawet związania w glebie CO2.

Jednak najbardziej do rolników przemawia ekonomia. Inwestycja w wapn...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. lipiec 2024 14:03