W ramach programu dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki rolniczej będzie skierowane dla rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha i o odczynie gleby wynoszącym 5,5 i poniżej tej wartości. Dofinansowanie do zakupu wapna udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R).
Dotacje do zakupu wapna będą zależały od wielkości gospodarstwa, a kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
- wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz.U. Nr 183, poz. 1229),
- środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w OSCh-R już od 1 sierpnia 2019 r.
W trakcie spotkania podpisano również porozumienie pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie. – Zakłada ono, że zostanie uproszczony system składania wniosków i przyznania dofinansowania dla rolników – mówił na konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski.
To zapewne krok w dobrą stronę ze strony rządu, szkoda jednak że dość późno wykonany i z pewnymi ograniczeniami, ale … lepiej późno, niż wcale. Można też założyć, że jego pozytywne efekty pozwolą w kolejnych sezonach rozszerzyć zakres beneficjentów oraz zwiększy skalę krajowego dofinansowania.
[bie]