– Dzięki temu porozumieniu UE zdobywa narzędzie, umożliwiające stawienie czoła niektórym wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu – stwierdził Virginijus Sinkevičius komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. Obok oszczędności, wykorzystanie odzyskanej wody na potrzeby rolnictwa może odegrać ważną rolę w radzeniu sobie z nasilającym się deficytem wody i suszą.
Obecnie praktykę ponownego wykorzystania wody stosuje niewiele państw UE. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie i pobudzenie stosowanie tego rozwiązania stosownie do potencjału, który, zdaniem KE, jest wśród państw członkowskich dużo większy. Dzięki ustanowieniu minimalnych wymogów nowe przepisy zagwarantują bezpieczeństwo tej praktyki, stworzą także nowe możliwości biznesowe dla operatorów i dostawców tej technologii.
Na mocy nowych przepisów ścieki komunalne, które zostały już poddane określonym procesom oczyszczania, zgodnie z nową dyrektywą zostaną poddane dalszemu oczyszczaniu w celu spełnienia nowych parametrów jakościowych, aby mogły nadawać się do bezpiecznego wykorzystania w rolnictwie.
W nowym prawodawstwie określono również zharmonizowane, minimalne wymogi w zakresie monitorowania, oceny i eliminowania potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i środowiska. Dokumenty te ustalają ponadto procedurę udzielania zezwoleń oraz wprowadzają zasadę, że kluczowe informacje o każdym projekcie ponownego wykorzystania odzyskanej wody zostaną podane do wiadomości publicznej.
Zawarte wstępne porozumienie musi zostać jeszcze formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
[bie]
StoryEditor
Nawadnianie wodą z drugiego obiegu
Nowe przepisy zaproponowane przez KE będą określać minimalne wymogi dotyczące jakości wody w celu bezpiecznego, ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.