StoryEditor

Nawożenie fosforem w systemie bezorkowym

Jak podawać fosfor bez pługa? Czy jesienią przemieści się w głąb gleby i będzie stymulować korzenie?
23.10.2023., 11:10h

Nawożenie fosforem w systemie bezorkowym

Pytanie Czytelnika: Czy w systemie bezorkowym podanie fosforu pod uprawy jare jeszcze jesienią spowoduje, że przemieści się on głęboko i będzie stymulował wzrost korzeni na długość?

Zobacz także: Jak dobrze zastosować obornik?

Fosfor jest składnikiem mało ruchliwym w glebie. Zatem podanie go jesienią nie spowoduje jego przemieszczenia, jak np. potasu czy azotanów na większą głębokość.

Zatem w systemach bezorkowych, w których stosuje się kultywator lub głębiej działające narzędzie, warto zastosować narzędzie podające nawóz z fosforem za redlicą, pod korzeń planowanych roślin. Takie działanie ma szczególne znaczenie tam, gdzie zawartość składnika jest niska lub bardzo niska. Ponadto warto w systemie bezorkowym badać próbki gleby z dwóch poziomów także pod kątem fosforu, a nie tylko azotu. Jeżeli okaże się, że wgłębnie mamy więcej P2O5 niż z wierzchu, to technika podawania wgłębnie fosforu ma mniejsze znaczenie, niż gdy jest odwrotnie.

Fot: Wójcik, Wieczyński

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. styczeń 2025 12:14