StoryEditor

Nawożenie fosforem w systemie bezorkowym

Jak podawać fosfor bez pługa? Czy jesienią przemieści się w głąb gleby i będzie stymulować korzenie?
23.10.2023., 11:10h

Nawożenie fosforem w systemie bezorkowym

Pytanie Czytelnika: Czy w systemie bezorkowym podanie fosforu pod uprawy jare jeszcze jesienią spowoduje, że przemieści się on głęboko i będzie stymulował wzrost korzeni na długość?

Zobacz także: Jak dobrze zastosować obornik?

Fosfor jest składnikiem mało ruchliwym w glebie. Zatem podanie go jesienią nie spowoduje jego przemieszczenia, jak np. potasu czy azotanów na większą głębokość.

Zatem w systemach bezorkowych, w których stosuje się kultywator lub głębiej działające narzędzie, warto zastosować narzędzie podające nawóz z fosforem za redlicą, pod korzeń planowanych roślin. Takie działanie ma szczególne znaczenie tam, gdzie zawartość składnika jest niska lub bardzo niska. Ponadto warto w systemie bezorkowym badać próbki gleby z dwóch poziomów także pod kątem fosforu, a nie tylko azotu. Jeżeli okaże się, że wgłębnie mamy więcej P2O5 niż z wierzchu, to technika podawania wgłębnie fosforu ma mniejsze znaczenie, niż gdy jest odwrotnie.

Fot: Wójcik, Wieczyński

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 10:27