StoryEditor

25% zwyżka plonów dzięki wapnowaniu. Które rośliny silnie reagują na wapnowanie?

Niektóre rośliny uprawne bardzo silnie reagują na kwaśny odczyn gleby, inne są mniej wrażliwe na niskie pH gleby. Dlatego tak ważne może okazać się wapnowanie. Które rośliny zareagują wzrostem plonu?

dr hab. Marzena S. Brodowska, UP w Lublinie
12.11.2024., 13:14h

Które rośliny uprawne są wrażliwe na zakwaszenie gleby?

Pod względem wrażliwości na kwaśny odczyn rośliny uprawne można podzielić na 3 grupy.

  • Silnie reagujące na zakwaszenie gleby, dla których optymalne pH gleby do ich wzrostu i rozwoju mieści się w przedziale 6,0 – 7,5. Do tej grupy roślin należą następujące gatunki: pszenica, jęczmień, kukurydza, rzepak, gorczyca, bobik, lucerna, koniczyna, nostrzyk, wyka, soja, kapusta pastewna i biała, mak, cebula, szpinak, czosnek, seler, sałata, wiśnia, czereśnia i śliwa.
  • Mniej wrażliwe na zakwaszenie gleby, dla których optymalne pH gleby mieści się w przedziale od 5,0 do 6,5. W ramach tej grupy roślin znajdują się takie gatunki jak żyto, owies, ziemniak, rzepa, groch, fasola, len, słonecznik, ogórek, pomidor, jabłoń, grusza, agrest, porzeczka, malina.
  • Mało wrażliwe na zakwaszenie gleby, dla których optymalne pH gleby mieści się w przedziale < 5,0 to gryka, łubin żółty, seradela, tytoń, rzodkiew, rzepa czarna, rabarbar.

Jak rośliny reagują na wapnowanie?

Pod względem reakcji na zabieg wapnowania rośliny uprawne można podzielić na trzy grupy.

  • Bardzo silnie reagujące na wapnowanie stanowiska wzrostu, do których należą: burak, kukurydza, groch siewny, lucerna i koniczyna. Rośliny te reagują 25% zwyżką plonów pod wpływem tego zabiegu.
  • Silnie reagujące na wapnowanie, do których należy: pszenica, jęczmień, rzepak, bobik, łubin biały i łubin wąskolistny. W przypadku tej grupy roślin wapnowanie może skutkować 15% zwyżką ich plonu.
  • Przeciętnie reagujące na wapnowanie, w skład której wchodzą: żyto, owies, ziemniak, len, łubin żółty i seradela, to rośliny reagujące około 7% zwyżką plonów w efekcie zastosowanego wapnowania.

Przyjmuje się, że przy zachowaniu istniejącej struktury zasiewów w Polsce, uregulowanie odczynu gleb Polski przyczyniłoby się do kilkunastoprocentowego wzrostu plonów roślin uprawnych.

dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. UP w Lublinie

Źródło: Wiadomości Rolnicze Polska

dr hab. Marzena S. Brodowska, UP w Lubliniedr hab. Marzena S. Brodowska, UP w Lublinie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 06:47