Mocznik drożeje na całym świecie
Zanim przejdziemy do sytuacji na rynku nawozów w Polsce, zobaczymy, co działo się w tym segmencie na świecie przez ostatni tydzień.
W zeszłym tygodniu, a w sumie od samego początku roku widać znaczne podwyżki cen nawozów. Nie dotyczy to tylko naszego rodzimego rynku, a jest to sytuacja, która dotyka rolników na całym świecie. Według różnych analityków nie są to ostatnie podwyżki, a trzeba szykować się na kolejne. Ceny gazu ziemnego pozostają na poziomie około 46 euro za MWh, do tego dochodzi słaby kurs euro, o czym wspominałam przy okazji zeszłotygodniowej sondy.
Jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu cen mocznika, jest ogłoszony kolejny przetarg przez Indie, ponieważ w ostatnim nie udało się zakupić wystarczającej ilości nawozu. Aktualnie Indie planują zakupić około 1,5 mln ton nawozu. Dodatkowo mocznik jest mocno poszukiwany przez kraje azjatyckie, co również wpływa na jego atrakcyjność, a dalej na podnoszenie ceny.
Na rynku Europejskim występuje niedobór mocznika i innych nawozów azotowych, przez wstrzymanie produkcji przez niektóre zakłady, co było spowodowane oczywiście niekorzystnymi cenami.
Chiny ograniczają eksport, a w Europie zbliża się sezon na nawożenie
W niemieckich portach importowych cena mocznika na rynku spot utrzymana jest mniej więcej na poziomie z ubiegłego tygodnia i wynosi około 525 euro za tonę. Jest to kwota o 75 euro wyższa, niż ta, która utrzymywała się jeszcze na przełomie roku.
Irańska podaż mocznika jest ograniczona, ponieważ wszyscy krajowi producenci mocznika, z wyjątkiem jednego, zostali zamknięci z powodu problemów z dostawami gazu ziemnego. Według informacji Chiny nadal będą ograniczać eksport, aby utrzymać niskie ceny krajowe dla swoich rolników. A przypomnijmy, że po drugiej stronie globu, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej zbliżamy się do sezonu największego popytu na nawozy.
Ceny nawozów Kanada
Ostatnio informowaliśmy o tym, że Grupa Azoty zakupiła z Kandy sól potasową w ogromnych ilościach, nie zapomnijmy, że Kanada jest również jednym z głównych dostawców fosforanów. Więcej o tym TUTAJ: Sól potasowa z Kanady dla Grupy Azoty – oszczędności w produkcji nawozów