StoryEditor

Ceny nawozów w marcu 2024: taniej, ale czy korzystnie?

W ciągu ostatniego miesiąca spadki cen nawozów na krajowym rynku wyhamowały, niestety nie stanęły w swych obniżkach ceny zbóż. Warto przyglądnąć się ich relacji w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny do panujących aktualnie.
25.03.2024., 15:02h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ceny stabilne, ale niższe
  • Koniec dobrych wieści
  • Wcale nie są tańsze
  • Nie samym azotem żyją uprawy
  • Relacje do poprawki

Od początku roku mieliśmy do czynienia ze stałym spadkiem cen większości nawozów, ale jednocześnie taniały mocno zboża. Protestujący rolnicy nie oglądają się na szczyty cenowe na zbożowym rynku spowodowane wybuchem wojny, bo pamiętają, jakimi podwyżkami cen nawozów się to skończyło. Oczekują raczej stabilizacji warunków i tych kosztowych, i przychodów, dlatego przeanalizujmy, jak wyglądał rynek nawozów tuż przed wybuchem wojny, a jak wygląda teraz. Żeby uchwycić relację kosztów do przychodów, ceny nawozów przedstawimy dodatkowo w tonach pszenicy, jakie są potrzebne do zakupu tony nawozu.

Ceny stabilne, ale niższe

Na krajowym nawozowym rynku ceny od połowy lutego zaczęły się stabilizować. Od miesiąca ruch w cenach jest niewielki, a ewentualne zmiany dotyczą firm, które wystawiały ceny najbardziej odległe od średnich rynkowych. Zarówno zaangażowanie w protesty, jak i zbyt duże zawilgocenie pól, wielu powstrzymuje od wjechania z azotem, bo często ciągniki toną w błocie.

Nawozy azotowe jednak swych cen nie zmieniły, choć widełki cenowe w firmach handlowych są bardzo rozległe. Saletra amonowa 34% kosztuje średnio 1647–1850 zł/t, a średnia cena, wynosząca 1715 zł/t, jest porównaniu z cenami sprzed wybuchu wojny o ponad 1100 zł/t niższa. Jeszcze większa różnica zarysowuje się w cenach mocznika. Obecnie jest on sprzedawany po 1940–2254 zł/t, a średnia wynikająca z rozkładu cen krajowych, wynosząc 2031 zł/t, jest o 43% niższa niż sprzedawano ten nawóz tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę. Podobna relacja utrzymuje się w r.s.m. 32%, który kosztuje średnio 1519 zł/t, a u dystrybutorów regionalnych kupimy go po 1416–1647 zł/t.

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 21:16