StoryEditor

Czy biostymulatory mogą zastąpić nawozy azotowe, co do których jest coraz więcej wymagań?

Od lat obserwujemy coraz bardziej rygorystyczne wymagania względem nawożenia azotowego. Czy pojawiające się na rynku biostymulatory, preparaty zawierające bakterie okażą się skutecznym zamiennikiem?

07.04.2025., 11:00h

Azot jest składnikiem, który w największym stopniu przekłada się na plon i jakość końcową naszych upraw. Jednocześnie stosowanie azotu regulowane jest przez prawo. Czy zatem przyszłością rolnictwa w kontekście nawożenia są biostymulatory?

Jak działają biostymulatory?

Bistymulator to preparat biologiczny, który nie jest tradycyjnym nawozem. Mechanizmy działania biostymulatorów są bardzo różnorodne i zasadniczo celem nie jest określenie jednoznacznego efektu, dlatego nie można przewidzieć do końca skutków w poszczególnych przypadkach stosowania. Omówimy jednak w tym artykule preparaty zawierające bakterie. Mechanizm działania takich preparatów ma być taki sam, jak ten który zachodzi u roślin strączkowych.

Bakterie brodawkowe wiążą azot atmosferyczny, dzięki czemu jest on dostępny dla roślin. Istotną rolę odgrywa enzym nitrogenaza, który redukuje N2 do NH3. Jednakże proces ten wymaga dużej ilości energii. Jeśli gleba zawiera duże zasoby azotu, to pobieranie składników odżywczych bezpośrednio z gleby przez roślin...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. kwiecień 2025 07:00