Dekarbonizacja przemysłu spożywczego: Yara wprowadza „zielony” nawóz
10 czerwca norweski koncern nawozowy Yara oficjalnie rozpoczął produkcję nawozu azotowego z odnawialnego amoniaku.
- Jest to ważny kamień milowy dla firmy Yara i dla dekarbonizacji łańcucha wartości w przemyśle spożywczym – wyjaśnił Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara, z okazji uruchomienia instalacji w zakładzie w Porsgrunn.
Zobacz też: Nordzucker i Yara wspólnie ograniczą CO2 z buraków cukrowych
Szwedzka spółdzielnia Lantmännen jako pierwszy dystrybutor ma „zielony” nawóz w swojej ofercie. Holsether uważa partnerstwo z Lantmännen za pozytywny przykład tego, jak współpraca może przyczynić się do dekarbonizacji łańcucha wartości w branży spożywczej.
Redukcja emisji CO2 o 41 tysięcy ton
Zgodnie z informacjami Yara w nowej 24-megawatowej instalacji do produkcji odnawialnego wodoru w parku przemysłowym Herøya wodór jest wytwarzany z wody przy użyciu elektrolizerów zasilanych energią odnawialną i łączony z azotem z powietrza w celu produkcji amoniaku. Powstały w ten sposób „zielony” amoniak zastąpi gaz ziemny jako surowiec, co ma pozwolić na zmniejszenie emisji CO2 o 41 tysięcy ton rocznie w zakładzie w Porsgrunn.
Fabryka nawozów na półwyspie Herøya była dotychczas jednym z największych źródeł emisji CO2 w Norwegii poza przemysłem naftowym i gazowym, emitując około 800 tysięcy ton CO2 rocznie, co wynika z danych firmy.
Źródło: AgraEurope
Fot. Tim Carlsen/Yara