StoryEditor

Dlaczego siarka limitować będzie plony?

Jeszcze w latach 80. XX wieku, w wyniku spalania przez przemysł oraz z tzw. niską emisją, na każdy hektar Polski spadało rocznie 66 kg siarki (132 kg/ha SO3). Wywoływało to wiele niekorzystnych zjawisk – od kwaśnych deszczy, poprzez niszczenie marmurowych elementów infrastruktury, po zakwaszenie wód powierzchniowych. Z rolniczego punktu widzenia dopływ siarki zmniejszał nieco pH gleb, ale miał jedną korzystną cechę – nie trzeba było nawozić tym składnikiem.
22.03.2024., 12:36h

W przeliczeniu na potrzeby jednej z najbardziej siarkożernych upraw, czyli rzepaku, który pobiera z plonem każdej tony plonu nasion do 10 kg siarki (S) i plonach tej rośliny w latach 80. XX wieku nie większych niż 3 t/ha, uprawa ta wyczerpywała pole z połowy rocznej dostawy. Ponadto rzepak przychodził na pole nie częściej niż co 3-4 lata, a pozostałe rośliny nie zabierały tak dużo składnika. W ostateczności siarka kumulowała się przez co najmniej 30 lat. Rodzi się zatem pytanie – czy nadal jest ona w glebie?

Odpowiedź jest prosta – siarki w glebach już nie mamy. Wynika to z trzech czynników:

  1. Obecny dopływ siarki z zasiarczonego węgla jest minimalny. Filtry na kominach przemysłowych skutecznie ją zatrzymują, a transformacja energetyczna z roku na rok zmniejsza tzw. niską emisję.
  2. Dane o dopływie siarki w latach 80. XX wieku to średnia dla kraju. Znacznie wyższe wartości były w rejonach wielkomiejskich, a szczególnie uprzemysłowionych. Mniej siarki spadało w rejonach rolniczych, choć i tam wówczas nie było problemów z niedoborami tego składnika. Brak niedoborów to także efekt znacznie niższych plonów w tamtych czasach.
  3. Siark...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:47