StoryEditor

Dopłaty do wapnowania – można dostać, ale tylko z ekoschematu?

Izba Rolnicza wystąpiła z pismem do Ministerstwa Rolnictwa o kontynuację ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie. A co za tym idzie o dopłaty. MRiRW odpowiedziało, na jakie wsparcie finansowe rolnicy mogą liczyć.

05.09.2024., 10:22h

W sprawie kontynuacji ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie do Ministerstwa Rolnictwa napisała Izba Rolnicza.

Wapnowanie gleby z korzyścią dla środowiska

Jak zaznaczono, wapnowanie gleb przynosi duży korzyści, a rolnicy wykonujące wapnowanie przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu środowiska, czy jakości wód i gleb.

Zobacz także: Naboru wniosków o dopłaty do wapnowania nie będzie... Co na to MRiRW?

- Ministerstwo wielokrotnie występowało do Ministra Klimatu i Środowiska z prośbą o rozważenie możliwości kontynuacji Programu w kolejnych latach. Z otrzymanych informacji wynika, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na realizację Programu w latach 2019-2024 kwotę 300 000 000 zł. Łączne zobowiązania z tytułu umów udostępnienia środków podpisanych przez NFOŚiGW z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wynoszą 299 940 669,19 zł – odpowiedziało Ministerstwo.

Nie ma budżetu na wapnowanie

Wymienione kwoty oznaczają wyczerpanie budżetu na Program dotyczący wapnowania. Natomiast inne zobowiązania NFOŚiGW ograniczają możliwość przeznaczenia dodatkowych środków na ten cel.

- Ewentualne kontynuowanie Programu uwarunkowane będzie dostępnością środków w budżecie NFOŚiGW, które będą mogły być redystrybuowane na ten cel – zaznaczono w piśmie.

Dopłaty do wapnowania – tylko w ekoschemacie

Ministerstwo również przypomina o innej formie otrzymania dopłat do wapnowania, a mianowicie rolnicy mogą skorzystać z dodatkowo płatnych ekoschematów, w tym przypadku z ekoschemtu Rolnictwo węglowe i zarządzenie składnikami odżywczymi. W ten ekoschemat wchodzi opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie z wapnowaniem.

- W ramach tej praktyki wsparcie w zakresie wapnowania do danej działki rolnej przysługuje raz na 4 lata do gruntów o pH ≤ 5,5, które zostały poddane zabiegowi wapnowania, jeżeli rolnik w okresie 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności nie otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego – dodaje ministerstwo.

image

Mapowanie plonów to same korzyści

Bernat Patrycja na podstawie KRIR

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. wrzesień 2024 10:24