StoryEditor                                                                                                                              

FIRMY RADZĄ: Jak obniżyć dawkę i poprawić efektywność fosforu?

Fosfor jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, a jednocześnie jego stosowanie w obecnej sytuacji w wielu gospodarstwach jest ograniczane. Przy aplikacji tradycyjnych nawozów fosforowych, np. DAP lub NPK na całą powierzchnię pola, współczynnik absorpcji fosforu wynosi kilka procent. Jak obniżyć dawkę i poprawić efektywność fosforu?
26.03.2024., 14:37h

Przy aplikacji DAP w podsiewacz 5 cm obok rzędu – współczynnik absorpcji fosforu wynosi ok. 20%, a na 1 roślinę kukurydzy przypada 1 granula nawozu. Przy nawożeniu startowym kukurydzy, buraków cukrowych nawozami Microstar PZ (NP 10-40+S +2%Zn) lub Microstar PMX (NP 10-38 + S, Mg, B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) w postaci mikrogranulatu na 1 roślinę przypada ok. 200 granulek nawozu, a współczynniki absorpcji fosforu jest bliski 100%.

Stosując nawozy Microstar poprawiamy rozwój systemu korzeniowego kukurydzy, buraków cukrowych w początkowym okresie wzrostu roślin, nawet podczas wiosennych chłodów, kiedy pobieranie fosforu z tradycyjnych nawozów jest jeszcze bardziej utrudnione.

Według badań prof. Potarzyckiego z UP w Poznaniu wprowadzenie do systemu nawożenia kukurydzy nawozu Microstar PZ w dawce 20 kg/ha pozwala na osiągnięcie większych plonów, nawet przy ograniczeniu dawki fosforu do 75%, a w przypadku stosowania nawozu Microstar PZ redukcja dawki fosforu do 25% rekomendowanej ilości nie wpływa na poziom plonu.

Drugim sposobem na poprawę efektywności nawożenia fosforem jest stosowanie Delsol plus, tym bardziej, że ok. 45–50% fosforu zawartego w glebie to fosfor organiczny, który jest dostępny dla roślin dopiero po przejściu procesu mineralizacji z pomocą enzymu fosfataza wytwarzanego przez bakterie Pseudomonas putida, Bacillus subtilis, oraz grzyby Trichoderma harzianum, które zawiera Delsol plus.

Oprócz pozytywnego wpływu Delsol plus na uruchomienie fosforu glebowego bakterie Pseudomonas putida wytwarzają połączenia chelatowe "siderofory" z żelazem, a B. subtilis z cynkiem, zwiększając dostępność żelaza i cynku dla roślin. Zawarte w Delsol plus mikroorganizmy wytwarzają także kwas ketoglutarowy, hormony wzrostu (auksyny) oraz kwas salicylowy, antybiotyki (fenazynę), poliaminy, stymulując rozwój systemu korzeniowego, poprawiają kondycję roślin i pomagają uzyskać wysokie plony przy dawkach fosforu zredukowanych nawet o 50%, co potwierdziły badania wykonane w 2023 r. w IHAR o. Bonin i IUNG RZD Kępa i Grabów.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 20:03