![133393](https://static.topagrar.pl/images/2025/01/31/o_133393_1280.webp)
Fosfor jest jednym z najważniejszych składników nawozów, ale jego niewłaściwe wykorzystanie prowadzi do poważnych problemów środowiskowych. Naukowcy jednak znaleźli sposób, by odzyskać fosforany z wody i ponownie wykorzystać je w rolnictwie. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko pomaga ograniczyć zanieczyszczenie rzek i jezior, ale także zmniejsza zależność od kurczących się światowych zasobów tego pierwiastka.
Zobacz też: Wiosenne nawożenie: czy pomimo spadku temperatury dalej można nawozić azotem?
Czy zabraknie fosforu dla rolnictwa?
Fosfor jest niezbędny dla wzrostu roślin, ale jego nadmiar w wodzie prowadzi do rozwoju szkodliwych zakwitów glonów, które niszczą ekosystemy wodne. Wiele nawozów spływa z pól, a także trafia do wód przez ścieki, powodując ogromne szkody w rzekach i jeziorach. Problem ten narasta, a jednocześnie światowe zasoby fosforu powoli się wyczerpują.
Główne złoża fosforu znajdują się w Maroku, Sacharze Zachodniej i Chinach.
W mediach to zjawisko, zmniejszania się zapasów fosforu nazwano „fosfogedonem” (od „fosfor” i „Armagedon”).
Fosforany z wody można przywrócić na pole uprawne
Jak donosi redakcja The Guardian, firma Rookwood Operations z siedzibą w Wells, Somerset, opracowała innowacyjny sposób na rozwiązanie tego problemu. Kluczowym elementem jest zwany PRM (ang. Phosphate Removal Material), który działa jak gąbka pochłaniająca fosforany z zanieczyszczonych wód. Po nasyceniu można go przenieść na pola uprawne, gdzie stopniowo oddaje fosfor roślinom, pełniąc funkcje naturalnego nawozu.
- Nasz produkt ma prosty cel – usunąć fosforany z rzek i jezior, gdzie powodują rzeczywiste szkody, i w prosty sposób przywrócić je gruntom rolnym, gdzie mogą być przydatne w uprawie roślin – tłumaczy Jane Pearce, współzałożycielka firmy. Jak podkreśla, PRM jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników, co dodatkowo poprawia jakość gleby.
Testy nowego produktu już trwają
Obecnie PRM przechodzi testy w lokalnej firmie wodociągowej w Somerset, a wkrótce rozpoczną się kolejne badania na większą skalę. Jeśli wyniki będą zadowalające, nowa metoda może stać się szeroko stosowanym rozwiązaniem zarówno w ochronie środowiska, jak i w rolnictwie. Według The Guardian Jane Pearce dostała nagrodę Innovate UK Women in Innovation Award w wysokości 75 000 funtów, co stanowi ok. 379 tys. zł, za swoją rolę w tworzeniu projektu.
Obecny sposób pozyskiwania fosforanów polega na ich wydobywaniu z ograniczonych złóż, co generuje ogromne koszty i powoduje degradację środowiska. Jeśli nowa metoda okaże się efektywna w wyniku testów, pozwoli ona ograniczyć import surowca i jednocześnie zmniejszyć zanieczyszczenie wód.
Czy to krok do przodu w nawożeniu?
Odzyskiwanie fosforanów może zmienić sposób, w jaki rolnictwo korzysta z tego cennego pierwiastka. PRM nie tylko ogranicza negatywny wpływ nawozów na ekosystemy wodne, ale także zwiększa efektywność ich wykorzystania w uprawach. W obliczu rosnących kosztów nawozów, problemów środowiskowych, a także rosnących wymagań unijnych to byłoby bardzo dobre rozwiązanie dla rolników, które łączy oszczędność i ekologię. Jeśli testy zakończą się sukcesem, PRM może stać podstawowym narzędziem w gospodarstwach na całym świecie.
Na podst. The Guardian