Raport wyznacza przyszłość przechowywania saletry amonowej
Francuski rząd rozważa wznowienie pracy nad nowymi przepisami dotyczącymi przechowywania azotanu amonu. We wtorek 7 maja został opublikowany długo oczekiwany raport, który kilka organów doradczych sporządziło na zlecenie ministerstw rolnictwa, środowiska i gospodarki.
Zobacz też: Niszczycielska siła saletry w Bejrucie
Eksperci zalecają między innymi zakaz przechowywania saletry amonowej w wysokich stężeniach, co obecnie jest nadal dozwolone. Uważają jednak, że w przypadku stężeń azotu poniżej 28% dodatkowe przepisy nie przyniosą znaczącej poprawy bezpieczeństwa.
Zaostrzenie norm bezpieczeństwa po tragedii w Bejrucie
Już kilka lat temu francuski rząd podjął działania mające na celu zaostrzenie wymagań dotyczących przechowywania azotanu amonu. Bezpośrednim impulsem była eksplozja kilku tysięcy ton tego nieorganicznego związku w Bejrucie, która w sierpniu 2020 roku spowodowała poważne zniszczenia. W wyniku tego Paryż zlecił kontrolę krajowych magazynów. Według doniesień medialnych w niektórych przypadkach wykryto poważne naruszenia bezpieczeństwa.
Projekt ustawy udostępniony do konsultacji w lutym 2022 roku przewidywał znaczne zaostrzenie przepisów, co spotkało się z oporem ze strony branży rolniczej. Niedługo później rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, a Paryż wstrzymał prace nad projektem.
Tekst: AgraEurope