Zgodnie z szacunkami przedstawionymi 26 października 2023 roku w III kwartale Grupa Kapitałowa uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 3 075 miliona złotych. Raportowany okres to wzrost przede wszystkim w Segmencie Agro, ale także w Segmencie Chemia. Jak podaje Grupa Azoty, ceny większości produktów były na niższym poziomie niż w roku poprzednim, średnio o 52%.
- Miniony kwartał to zauważalny wzrost popytu na produkty nawozowe oraz pierwsze pozytywne sygnały w chemii. Równolegle spadek popytu wywierał dużą presję na obniżki cen przez europejskich producentów tworzyw. W IV kwartale kontynuujemy działania nastawione na utrzymanie dyscypliny kosztowej we wszystkich spółkach i obniżamy koszty, dzięki czemu możemy mówić o płynności finansowej Grupy na bezpiecznym poziomie. Wyzwania, z którymi mierzymy się od początku roku potwierdzają konieczność intensyfikacji działań zmierzających w kierunku transformacji energetycznej Grupy Azoty. Nasz priorytetowy projekt to Solarfarm Brzezinka - po uzyskaniu zgody najbliższego WZA Grupa Azoty S.A. zamierza podpisać do połowy grudnia br. przedwstępną warunkową umowę sprzedaży dotyczącą nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka, która po uruchomieniu będzie największą elektrownią fotowoltaiczną w Polsce. Dodatkowo analizujemy dostępne możliwości w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych z amerykańskimi partnerami oraz importu czystego amoniaku ze Stanów Zjednoczonych – mówi Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A.
Ceny energii
Koszt takich mediów energetycznych jak energia elektryczna i węgiel, były znacznie wyższe niż przed rokiem. Jeżeli mowa o cenach gazu to w Europie była ona przez większość czasu stabilna, ale w dalszym ciągu wyższa niż w pozostałych częściach świata.
Stabilizacji cen gazu sprzyjała rekordowa produkcja energii z OZE, a także wysoki poziom zapełnienia europejskich magazynów gazem.
Segment Agro - popyt na plusie
Ten okres roku to czas intensywnych prac polowych, w tym też okresie zaobserwowano wzrost zainteresowania produktami Grupy Azoty. Jak podaje producent nawozów, spowodowane było to odbudową przez rolników poziomu zapasów oraz zakupów dokonanych pod jesienną aplikację.
Sprzedaż nawozów
W ujęciu wolumenowym sprzedaż nawozów ogółem była wyższa o około 8% rok do roku, a o 6% rok do roku zwiększył się wolumen produkcji.
Największy przychód firmie zapewnił wzrost popytu na nawozy azotowe i wieloskładnikowe.
- Wypracowana w III kwartale 2023 roku marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 7,6% - czytamy w komunikacie.
Bernat Patrycja
Źródło: Grupa Azoty
Fot: Kolasińska