StoryEditor

Ile wynosi zużycie nawozów wapniowych w Polsce, a ile w Niemczech?

W Polsce większość gleb jest silnie lub umiarkowanie zakwaszona. Jak więc kształtuje się zużycie nawozów wapniowych?
23.06.2024., 09:00h

W Polsce mamy duży udział gleb lekkich, które ulegają silnemu zakwaszeniu i wynosi on aż 60%, w samej UE średnia wynosi dla gleb lekkich i bardzo lekkich 30%.

Zobacz także: Produkcja nawozów w Polsce, a w krajach Unii Europejskiej. Gdzie Polska importuje i gdzie eksportuje nawozy?

Zakwaszenie gleb jest czynnikiem, który ogranicza produkcję rolniczą pod względem wielkości, jak i jakości plonów. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby poprawiać pH gleby za pośrednictwem nawozów wapniowych.

Zużycie nawozów wapniowych

Jak podaje PSR 2020 w sezonie 2019/2020 około 280 tys. gospodarstw stosowało nawozy wapniowe. Przypomnijmy, że nawozy mineralne stosowane były przez 940 tys. gospodarstw. We wcześniejszych latach zużycie CaO wynosiła około 0,6 do 1,0 mln ton rocznie, w sezonie 2019/2020 wyniosło 13339 tys. ton. Do wzrostu zużycia przyczyniło się dofinansowanie, które zostało wprowadzone w 2019 roku – „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

image
Wielkość zużycia nawozów wapniowych i mineralnych
FOTO: IERiGŻ PIB na podstawie GUS i IFA

Więcej nawozów wapniowych niż 10 lat temu – jaki jest poziom zużycia?

Według szacunków poziom zużycia nawozów wapniowych w sezonie 2022/2023 mógł wynieść około 95 kg CaO na ha UR. Jest to dwa razy więcej niż 10 czy 15 lat temu, ale jednocześnie poziom podobny do nawożenia sprzed 20 lat.

image
Poziom zużycia nawozów wapniowanych na tle zużycia nawozów mineralnych
FOTO: IERiGŻ PIB na podst. GUS

Zużycie nawozów w Polsce, a w Niemczech

W Polsce według szacunków zużycie nawozów wapniowych to około 95 kg/ha, natomiast u naszych sąsiadów w Niemczech ten poziom jest znacznie wyższy i wynosi 160 kg w sezonie 2022/2023.

image

Dlaczego ceny nawozów na światowym rynku rosną? Jaka jest relacja cen nawozów do produktów rolnych?

Jak podano podczas szkolenia "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie" zużycie nawozów wapniowych w Niemczech stopniowo się zwiększa, a azotowych systematycznie maleje. Czy tak będzie też w Polsce? Można tylko przypuszczać, że taka tendencja zawita do polskiego rolnictwa.

image
Zużycie nawozów wapniowych w Polsce i w Niemczech
FOTO: na podst. danych GUS, Statistisches Bundesamt i materiałów Industrieverband Agrar

Zużycie nawozów w Polsce z podziałem na województwa

Jak widać na wykresie, największe zużycie nawozów wapniowych odnotowano w województwie opolskim, na drugim miejscu jest woj. dolnośląskie. Najmniejsze zużycie, praktycznie na tym samym poziomie:

  • woj. małopolskie
  • woj. świętokrzyskie
image
Poziom zużycia nawozów wapniowych w województwach w sezonie 2019 2020
FOTO: IERiGŻ PIB na podst GUS

Bernat Patrycja na podstawie materiałów ze szkolenia "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie" prowadzonego przez Wiolette Wrzaszcz i Arkadiusza Zalewskiego.

Fot: Sierszeńska/IERiGŻ PIB

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 18:37