StoryEditor

Import i eksport nawozów w Polsce. Jakie jest saldo wymiany handlowej nawozami?

W Polsce w 2024 roku wzrost zaliczyła produkcja nawozów, to samo można powiedzieć o eksporcie nawozów, który wzrósł o 20%. Jak jednak eksport ma się do importu nawozów? Jakie jest polskie saldo wymiany handlowej nawozami?

12.11.2024., 08:00h

Nieprzerwanie od kilkunastu lat Polska jest krajem, który jest importerem netto nawozów mineralnych. Zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym import przewyższa eksport.

Zobacz także: Ceny nawozów azotowych w górę! Jakie są ceny nawozów w listopadzie? Nowe cenniki!

Rekordowy import nawozów do Polski

Jak wynika z analiz MF, Polska w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku, zaimportowała 2903 tys. ton nawozów, jest to o około 1 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Jak zaznacza Arkadiusz Zalewski, import ten w tym okresie był rekordowy.

Eksport nawozów

Eksport z Polski wyniósł dokładnie 1835 tys. ton, o 20% więcej niż rok wcześniej. Największy eksport nawozów Polska zaliczyła w takim okresie w roku 2021 – 2,06 mln ton.

Ujemne saldo wymiany handlowej

- Zdecydowanie szybsze tempo wzrostu importu niż eksportu spowodowało powstanie rekordowo wysokiego ujemnego salda wymiany handlowej w wysokości 1 mln ton, a dokładnie 1068 tys. ton – napisał Arkadiusz Zalewski.

W historii, największe ujemne saldo wymiany handlowej, zostało odnotowane w Polsce w roku 2017 (okres 8 miesięcy) - wyniosło ono wtedy 550 tys. ton.

Dodatnie saldo wymiany handlowej nawozami ostatni raz odnotowane było przed 2014 r., w 2012 roku wynosiło ono na plusie 405 tys. ton.

image

Tempo wzrostu cen nawozów, a cen produktów rolnych

 

Bernat Patrycja

źródło: Arkadiusz Zalewski/MF

Fot: canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:43