StoryEditor

Jak i po co badać kationy w glebie? Zaplanuj dobrze nawożenie

Analiza przyswajalnych form składników pokarmowych w glebie to podstawa nawożenia. Jednak wiedza płynąca z innego badania – sumy kationów wymiennych, pozwala na jeszcze bardziej efektywne stosowanie nawozów.

02.02.2025., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kationy o małym znaczeniu
  • Ważne dla dawki nawozu
  • Jakie analizy zlecić?
  • Interpretacja wyników
  • Jak naprawić glebę?
  • Poprawić strukturę
  • Kalkulator na WWW

W kompleksie sorpcyjnym gleby, czyli w rodzaju magazynu składników pokarmowych są kationy kwasowe oraz zasadowe. Procentowy udział tych dwóch grup decyduje o ich dostępności dla roślin oraz o odczynie gleby – mówił podczas tegorocznego seminarium uprawowego dr hab. Bartłomiej Glina, prof. UP w Poznaniu. Do grupy tzw. kationów wymiennych należą zasadowe Ca2+, Mg2+, K+ i Na+ oraz kwasowe H+ i Al3+.

Zobacz także: KALKULATOR ROLNICZY: Jak szybko policzyć właściwości sorpcyjne gleb?

Kationy o małym znaczeniu

– Do obliczania sumy kationów zasadowych bierze się pod uwagę tylko cztery wymienione na początku. Nie bierze się pod uwagę zawartości również zasadowych jonów amonowego oraz kationów cynku i miedzi, ponieważ występują one w małym stężeniu, sumarycznie nie większym niż 1%. Natomiast oprócz wymiennych kwasowych kationów wodoru i glinu, charakter kwasowy mają także jony żelaza i manganu. One wraz z glinem podczas hydrolizy w roztworze glebowym powodują wzrost zawartości jonów wodorowych, które ostatecznie są odpowiedzialne za spadek pH – tłumaczył prof. Glina.

image
dr hab. Bartłomiej ...
Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. luty 2025 08:02