StoryEditor

Komisja Europejska – nowe przepisy w cyfrowym etykietowaniu nawozów!

22 lipca rada Komisji Europejskiej przyjęła rozporządzenie dotyczące etykietowania cyfrowego produktów nawozowych. Czy to koniec fizycznych etykiet na nawozach?

23.07.2024., 10:29h

Cyfrowe etykiety na nawozach w UE

- Zatwierdzone dziś rozporządzenie promuje stosowanie etykiet cyfrowych na produktach nawozowych UE. Etykiet fizycznych będzie można używać nadal tam, gdzie będą niezbędne – poinformowała 22 lipca KE.

Zobacz także: Zezwolenia czasowe i rozszerzenie etykiet ŚOR. Czy KE wróci do rozporządzenia SUR?

Dzięki nowym przepisom zwiększyć ma się czytelność etykiet, a także uprosić obowiązki, które spoczywają na dostawach. Dodatkowo wpłynie to na ograniczenie ponoszonych kosztów, zmniejszenie biurokracji i śladu środowiskowego.

Ile ważna będzie etykieta cyfrowa na nawozie?

Jak informuje Komisja Europejska, cyfrowa etykieta będzie ważna co najmniej 10 lat po wprowadzeniu nawozu na rynek.

- Nowe rozporządzenie gwarantuje, że informacje będą też dostępne w formie fizycznej, co będzie korzystne dla słabszych grup społecznych lub osób o ograniczonych kompetencjach cyfrowych. Etykiety cyfrowe będą też stosowane w przypadku produktów sprzedawanych luzem, pod warunkiem, że w punktach sprzedaży w widocznym miejscu będzie się umieszczać niezbędne informacje także w formie fizycznej – podaje KE.

image

Odbiór opakowań po nawozach – jakie są przepisy i ile to kosztuje?

Organem upoważnionym do uaktualniania etykiet poprzez akty delegowane będzie Komisja Europejska.

Kolejnym krokiem w tym rozporządzeniu będzie podpisanie go przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady, następnie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzy dni później.

Jak wygląda cyfrowa etykieta na nawozie?

Cyfrowa etykieta na nawozie ma być kodem QR lub kodem kreskowym, który ma przekierowywać użytkownika na stronę internetową, gdzie przechowywane będą wszystkie zawarte informacje z etykiety.

Bernat Patrycja

na podst. consilium.europa.eu

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 18:12