StoryEditor

Naboru wniosków o dopłaty do wapnowania nie będzie... Co na to MRiRW?

Rolnicy w programie wapnowania gleb od 2019 roku otrzymali około 300 mln złotych dofinansowania. Niestety, jak się okazało, nie będzie kolejnego naboru. Z jakich form pomocy mogą jeszcze skorzystać rolnicy?

08.08.2024., 12:39h

Proces zakwaszania gleb w Polsce wynika głównie z uwarunkowań naturalnych - ponad 90% gleb w Polsce wytworzonych jest na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce ze Skandynawii, z których następowało intensywne wymywanie składników zasadowych, zwłaszcza na obszarach o większej rocznej sumie opadów. Gleby wytworzone z tych skał są w większości naturalnie zakwaszone dlatego wymagają podejmowania systematycznych działań polegających na ich odkwaszaniu.

Zobacz także: Jak rozpoznać potrzebę wapnowania bez analizy próbek gleby?

Na podstawie wyników 4-letnich badań przeprowadzonych przez Stacje Chemiczno-Rolnicze w latach 2020-2023, można ocenić, że 40% gleb UR wykazuje odczyn bardzo kwaśny i kwaśny, 32% lekko kwaśny, a 28% obojętny i zasadowy.

Brak naboru o dopłaty na wapnowanie gleb

W 2019 r. uruchomiono priorytetowy „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, który był finansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Był, gdyż kolejnego naboru wniosków o dopłaty do wapnowania nie będzie.

Ministerstwo rolnictwa otrzymało od ministerstwa klimatu i środowiska informację, że NFOŚiGW obciążony jest finansowaniem innych zadań co, znacząco ogranicza możliwości przyznania dodatkowych środków na realizację programu wapnowania. Ewentualne kontynuowanie Programu uwarunkowane będzie dostępnością środków w budżecie NFOŚiGW, które będą mogły zostać redystrybuowane na ten cel.

Wsparcie ministerstwa w wapnowaniu gleb

O program wapnowania upomnieli się posłowie opozycji.

- Wapnowanie gleb jest niezwykle istotne w celu zapewnienia odpowiedniej struktury gleby, zmniejszenia zakwaszenia, poprawy urodzajności oraz zwiększenia przyswajalności składników pokarmowych przez rośliny. Proces ten poprawia jakość plonów rolnych, a także przynosi długoterminowe korzyści, m.in. poprawia krążenie wody w glebie, wpływa na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych – napisali w interpelacji posłowie Jan Warzecha i Fryderyk Sylwester Kapinos z PiS.

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa zapewniło, w dalszym ciągu będzie podejmować działania, aby kontynuowane było wsparcie rolników w wapnowaniu gleb.

- W pełni podzielając pogląd Panów Posłów, że wapnowanie gleb przynosi duże korzyści dla gleby, a rolnicy stosując zabieg wapnowania przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu środowiska, w tym jakości gleb i wód, wielokrotnie występowałem do Ministra Klimatu i Środowiska, jak również do NFOŚiGW, z prośbą o przedłużenie Programu deklarując ze swej strony wsparcie merytoryczne napisał wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa przypomniało, że w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzony został ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który obejmuje m.in. praktykę Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie z wapnowaniem. Ekoschematy są nową interwencją środowiskową realizowaną w ramach płatności bezpośrednich, dobrowolną do stosowania dla rolnika i dodatkowo płatną. Celem praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia jest właściwe zarządzanie nawożeniem dostosowanym do zasobności gleb w azot, fosfor, potas, magnez, wapń i potrzeb roślin z wykorzystaniem analizy gleby i systemów wspomagania decyzji w zakresie nawożenia. Wyżej wymieniona praktyka występuje również w wariancie z wapnowaniem. Wariant ten ma przeciwdziałać zakwaszeniu gleb.

image

Ile wapna na ściernisko?

Jakie było zainteresowanie rolników programem wapnowania?

Na podstawie dostępnych danych, od 2019 roku do końca 2022 roku rolnicy złożyli 59 151 wniosków o dotacje w ramach programu wapnowania gleb.

Aby skorzystać z programu wapnowania gleb, rolnicy musieli spełniać następujące warunki:

  • wnioskodawca musiał być właścicielem lub dzierżawcą gruntów rolnych.
  • gleba musiała zostać przebadana przez akredytowane laboratorium, które potwierdziło potrzebę wapnowania. Badanie musiało wykazać, że odczyn gleby jest kwaśny lub bardzo kwaśny (pH poniżej 5,5).
  • konieczne było przedstawienie planu wapnowania, który określał ilość i rodzaj wapna do zastosowania oraz harmonogram przeprowadzenia zabiegu.

Stawki dopłat były uzależnione od wielkości gospodarstwa i wynosiły:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni mniejszej niż 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni  25 ha i więcej, ale mniejszej niż 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej, ale mniejszej niż 75 ha użytków rolnych.

WK

Fot: Sierszeńska/Canva

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. sierpień 2024 12:39