StoryEditor

Nadal brakuje wieloskładników. MRiRW przewiduje, że w kolejnych tygodniach dostępność NPK się zwiększy…

Krajowa Rada Izb Rolniczych na koniec września wystąpiła do Ministerstwa z apelem o zainteresowanie się sytuacją na rynku nawozów oraz wpłynięcie na polskich producentów, którzy powinni zapewnić dostawy do dystrybutorów i punktów handlowych takie ilości nawozów wieloskładnikowych, aby pokryć zapotrzebowanie rolników.
26.10.2023., 12:10h

Brak nawozów wieloskładnikowych

O braku nawozów wieloskładnikowych informowaliśmy również przez cały miesiąc podczas naszych cotygodniowych Sond Nawozowych, o czym więcej możecie przeczytać w najświeższej z nich: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów azotowych zaczynają rosnąć! Koniec przestoju cenowego. O ile zdrożały nawozy?

KRIR otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym czytamy, że z danych opracowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego wynika, że stan zaopatrzenia w nawozy wieloskładnikowe był średni, a w opinii IERiGŻ PIB problem z ich dostępnością wynika z:

  • niższym poziomek krajowej produkcji,
  • niższym poziomem importu nawozów NPK w 2022 roku, a także w pierwszej połowie 2023 roku,
  • wzrostem cen nawozów mineralnych,
  • brakiem przewidywalności kierunku zmiany cen nawozów mineralnych, co wpłynęło na ostrożniejsze zakupy ze strony dystrybutorów,
  • ożywienie eksportu nawozów wieloskładnikowych od czerwca do lipca w 2023 roku.

- Zauważalnie mniejszy w porównaniu z latami poprzednimi popyt na nawozy mineralne obserwowany mniej więcej od końca 2021 r. spowodował, że zarówno krajowa produkcja nawozów wieloskładnikowych, jak również ich import już od początku 2022 r. zaczęły się stopniowo zmniejszać. Niemniej jednak zauważalny spadek zarówno produkcji, jak i importu nawozów wieloskładnikowych w relacji rocznej odnotowano w szczególności w I półroczu 2023 r.- czytamy na stronie KRIR.

 

Produkcja nawozów wieloskładnikowych

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, produkcja nawozów wieloskładnikowych w roku 2021 zmalała o 1,73 mln ton do 1,4 mln ton w roku 2022.

W tym roku na chwilę obecną jest to trudne do oszacowania, jednak biorąc pod uwagę dane GUS odnoszące się do produkcji czystego składnika - fosforu i potasu, przypuszczać można, że produkcja w pierwszym półroczu 2023 roku zmalała o około 45%.

 

Import nawozów wieloskładnikowych

Jeżeli mowa o imporcie, to z danych Ministerstwa Finansów, wynika, że nawozów wieloskładnikowych (tj. towary oznaczone w Taryfie Celnej kodem CN 3105) sprowadziliśmy w roku 2022 – 726 tys. ton, czyli o 32,9% mniej niż rok wcześniej.

 

W pierwszym półroczu 2023 roku import wyniósł – 187 tys. ton. Jest to wynik o 51,7% niższy niż w 2022 roku i o 66,7% niższy niż w analogicznym okresie w roku 2021.

 

Eksport nawozów wieloskładnikowych

W tendencji spadkowej znajduje się także eksport nawozów wieloskładnikowych.

- Jednak w czerwcu oraz w lipcu br. odnotowano wzrost eksportu m/m. Co więcej, wolumen eksportu nawozów w lipcu br. był większy niż rok wcześniej – czytamy w komunikacie na stronie KRIR.

Te wszystkie wyżej wymienione czynniki, mają wpływ na zauważalnie niższą dostępność nawozów wieloskładnikowych na krajowy rynku.

 

Kiedy wieloskładniki będą dostępne?

W odpowiedzi MRiRW zaznaczono, że już w kolejnych tygodniach spodziewana jest zwiększona dostępność nawozów wieloskładnikowych. Takie stwierdzenie poparte jest danymi GUS.

- W lipcu oraz w sierpniu br. krajowa produkcja fosforu i potasu w czystym składniku była wprawdzie nadal mniejsza niż rok wcześniej, ale odnotowano jej wzrost m/m. Wzrost produkcji nawozów wieloskładnikowych w ostatnich miesiącach potwierdzają wyniki dotyczące szacunkowych wolumenów produkcji największego producenta nawozów mineralnych w Polsce. Według materiałów informacyjnych Grupy Azoty w czerwcu br. szacunkowy wolumen produkcji nawozów wieloskładnikowych wyniósł 36 tys. ton, w lipcu – 47 tys. ton, w sierpniu – 54 tys. ton, a we wrześniu 64 tys. ton. Wzrost dostępności nawozów wieloskładnikowych będzie również prawdopodobnie wynikał ze zwiększonego importu. Już w czerwcu oraz w lipcu br. odnotowano wzrost wolumenu importu nawozów mineralnych – czytamy pod koniec odpowiedzi MRiRW.

Bernat Patrycja na podst. KRIR
Fot: Bernat

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 14:38