StoryEditor

Nawożenie azotem tylko do 20 października, ale nie wszędzie

Rozporządzenie z programem azotanowym zawiera terminy dotyczące stosowania różnych nawozów z azotem. Jeden z nich zbliża się nieubłaganie, ale nie wszędzie.

19.10.2024., 07:00h

Do kiedy można nawozić azotem?

Do 20 października włącznie, a zatem w tym roku do najbliższej niedzieli, można legalnie stosować nawozy mineralne, które zawierają choć gram azotu oraz nawozy naturalne płynne (gnojówka, gnojowica). Dotyczy to gruntów ornych.

Zobacz także: Terminy stosowania nawozów naturalnych jesienią. Czy można ten termin wydłużyć?

Oczywiście termin ten ma też miejsce w systemach uproszczonych, w których nie ma pługa i w zasadzie nie są typowymi ornymi. Rozróżnienie na grunty orne polega na oddzieleniu ich od upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych.  

  1. Są jednak geograficzne odstępstwa od tego terminu. Na mapie poniżej termin w najbliższą niedzielę obowiązuje w gminach zaznaczonych kolorem najjaśniejszym (pas na wschodzie Polski).
  2. Natomiast kolorem ciemnoniebieskim (Polska północo-wschodnia i tereny górskie) zaznaczone są gminy, w których termin stosowania azotu w ww. formach minął już 15 października.
  3. Na największym obszarze, czyli w gminach zaznaczone na mapie poniżej kolorem niebieskim pośrednim termin, do którego można stosować nawozy mineralne z azotem i naturalne płynne upływa po 25 października, czyli w najbliższy piątek.
image
mapa terminy nawożenia azotem program azotanowy
FOTO: Lech Siejkowski

Są jeszcze odstępstwa związane z pracami polowymi i sytuacją na polu.

W przypadku organizacji prac polega ono na tym, że jeżeli jesienią jest potrzeba stosowania azotu w uprawie po późno zbieranych przedplonach – buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach (nie ma tu soi i słonecznika), to można zastosować nawóz wieloskładnikowy mineralny pod nowo zakładane oziminy, np. pszenicę ozimą. Jednak wówczas dopuszczalna dawka azotu nie może przekroczyć 30 kg/ha azotu. Poza tym należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy. Co ważne, w poprzedniej wersji rozporządzenia była tutaj możliwość stosowania także nawozów naturalnych. Obecnie to zmieniono i stosuje się tylko nawozy mineralne wieloskładnikowe (zatem saletra czy mocznik odpadają). Dla tego odstępstwa nie ma granicznego terminu stosowania nawozów.

Odstępstwo związane z sytuacją dotyczy trudnych warunków jesienią. Nawóz azotowy mineralny czy nawóz naturalny płynny można stosować do 30 listopada włącznie, jeśli jesienią były trudności ze zbiorem lub nawożeniem spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby. Sytuacja powodziowa na pewno zalicza się do tego odstępstwa. W poprzednich latach podciągano pod to także suszę, która utrudniała siewy ozimin i ich nawożenie. Tutaj nie ma górnej dawki azotu.

W uprawach trwałych, w uprawach wieloletnich i na TUZ nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne stosuje się do 31 października.

Nawozy naturalne stałe na gruntach ornych, niezależnie od miejsca w Polsce stosuje się do 31 października, a w uprawach trwałych, w uprawach wieloletnich i na TUZ do 30 listopada.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 12:33