Nawóz eNpluS to produkt granulowany wytwarzany w dwóch zakładach: w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu. Azot w nawozie występuje w dwóch formach – szybko działającej i łatwo wchłanianej przez rośliny z prądem transpiracji azotanowej i oraz wolniej pobieranej, częściowo zatrzymywanej na zapas w kompleksie sorpcyjnym amonowej. Natomiast siarka w nawozie pochodzi z siarczanu wapnia i jest składnikiem niezbędnym do prawidłowych przemian azotu w roślinie, dzięki czemu azot jest sprawniej pobierany i mniejsze są jego potencjalne straty. W końcu wapń wspiera regulację odczynu pH gleby (co powoduje, że mniejszy jest problem naturalnego zakwaszenia gleby pod wpływem nawożenia azotem), wpływa na budowę ścian i błon komórkowych oraz transport składników pokarmowych.
Produkowany m.in. z anhydrytu
Do produkcji nawozu wykorzystywany jest siarczan wapnia pochodzący z anhydrytu. Jak podleje Grupa Azoty jest on ok. 200 razy lepiej rozpuszczalny w wodzie od wapna nawozowego (wapna węglanowego). Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny mają łatwy dostęp do powoli przemieszczającego się w glebie wapnia. Grupa Azoty informuje także, że obecność w nowym nawozie siarki i wapnia wpływa korzystnie na parametry zbieranego plonu, przykładowo zastosowanie eNpluS w w pierwszej i trzeciej dawce nawożenia pszenicy znacząco poprawia jakość ziarna.
– Rozwiązanie, które zastosowaliśmy w eNpluS, czyli połączenie nawozu azotowego z siarką i wapniem w jednej granuli zapewnia roślinom lepsze wchłanianie składników odżywczych i ich wykorzystanie przy budowaniu plonu – powiedział Hubert Kamola, wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA, a jednocześnie prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.
Firma zaleca stosowanie nawozu eNpluS przedsiewne i pogłówne. Może on być wykorzystany do wiosennego nawożenia zbóż ozimych i jarych, a także rzepaku ozimego, roślin okopowych, bobowatych, pastewnych, użytków zielonych, jak również upraw warzyw i owoców. Produkt oferowany będzie N w opakowaniach 50 kg i big-bagach 500 kg.
Jak informuje Grupa Azoty eNpluS to kolejny z nowych nawozów wprowadzonych do produkcji w ostatnich miesiącach. Wcześniej pojawiły się:
- megAN (typu saletra amonowa o dużej granuli)
- RSM OPTIMA, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy z markerem ułatwiającym identyfikację pochodzenia, czyli o jasnoniebieskim kolorze.
tcz