
Copa i Cogeca, EBA i CEMA wystosowały pismo do komisarzy Roswalla i Hansena, w którym wzywają do podjęcia szybkich działań w sprawie długo oczekiwanej zmiany dyrektywy azotanowej w celu wyjaśnienia odstępstwa dotyczącego technologii RENURE.
Apel ten jest szczególnie ważny w obliczu rosnącej presji na rolników w Unii Europejskiej, tym bardziej że zbliżamy się do podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia cła na import nawozów z Rosji i Białorusi.
Zobacz także: Zmiany w programie azotanowym? Co z nawozami RENURE?
RENURE, czyli odzyskiwanie azotu z nawozów naturalnych, ma oferować zrównoważone rozwiązanie, które koniec końców ma zwiększyć autonomię nawozową Unii Europejskiej.
- Technologie RENURE, w tym niektóre pofermenty, są przykładami innowacji na poziomie gospodarstwa rolnego, przynoszącymi wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych - od redukcji emisji z hodowli zwierząt gospodarskich po produkcję wysokiej jakości nawozów i substratów - i zasługują na większe uznanie. Rolnicy potrzebują jednak jasnych i stabilnych ram regulacyjnych, aby inwestować i zwiększać skalę tych rozwiązań - wyjaśnia w piśmie Copa&Cogeca.
Organiczenia dyrektywy azotanowej
Komisja Europejska uznała potencjał, jaki niesie za sobą RENURE w m.in. Wisi dla Rolnictwa i Żywności, to obecne obowiązujące ramy regulacyjne nie zdołały uwolnić jego pełnego potencjału, przez ograniczenia, jakie płyną z dyrektywy azotanowej.
Komisja Europejska zaproponowała poprawkę, ale nie jest ona w pełni zgodna z kryteriami RENURE, które zostały wcześniej opracowane, ani z zasadą neutralności technologicznej. Neutralność ta powinna być najważniejszym czynnikiem, ponieważ unikniemy wtedy faworyzowania, czy dyskryminowania jakiejkolwiek technologii, czy producentów i dostawców itd.
- Poprzez ustanowienie ograniczającej listy zatwierdzonych metod produkcji („obróbki”), projekt nowelizacji całkowicie tłumi innowacje mające na celu nowe, ulepszone metody produkcji - w bezpośredniej sprzeczności z ambicjami Komisji dotyczącymi konkurencyjności. Ponadto w poprawce zaproponowano nowe ograniczenie w wysokości 100 kg N/ha/rok z RENURE. Ponieważ kluczową cechą RENURE jest to, że produkty są lub zachowują się identycznie jak nawozy syntetyczne, takie ograniczenie nie powinno być uwzględnione - dodano w piśmie.
Jeżeli UE chce być autonomiczna, to musi zacząć działać
Copa&Cogeca zaznacza także, że jest to mocno niepokojące, że Komitet ds. Azotanów nie ulepszył i nie przesunął naprzód poprawki podczas ostatnich czterech posiedzeń. Rolnicy w tym czasie są wzywani do przyjmowania zrównoważonych praktyk, czeka ich wprowadzenia cła na nawozy importowane, co nie do końca wiadomo, jak wpłynie ostatecznie na ceny nawozów.
Copa&Cogeca, wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Biogazu (EBA) i Europejskim Stowarzyszeniem Przemysłu Maszyn Rolniczych (CEMA), wzywają Komisję do szybkiego i konsekwentnego działania. Jeśli Europa poważnie myśli o strategicznej autonomii, nie może sobie pozwolić na przeoczenie RENURE.
Patrycja Bernat
Fot: Katarzyna Sierszeńska