StoryEditor

Próba gleby na azot mineralny - jak pobrać na przepuszczalnej glebie?

Z ilu poziomów pobierać próby na azot mineralny?

14.02.2025., 17:00h

Pobieranie prób gleby, a program azotanowy

W zasadzie program azotanowy wymaga, aby pobierać próby z dwóch poziomów, czyli 0–30 cm i 30–60 cm. Jednak w ramach badań laboratoria oferują także trzeci poziom: 60–90 cm. Czasem warto pobrać także z poziomu głębszego.

Z trzech warstw warto pobrać próbki, jeśli badamy dane pole po raz pierwszy. Jednak co nam daje sprawdzenie ilości azotu mineralnego na dużej głębokości, jeśli badaliśmy glebę w latach poprzednich?

Zobacz także: Jak policzyć azot mobilny? Składnik pokarmowy za darmo

Najczęściej z wyników badania azotu mineralnego dowiadujemy się, że więcej składnika jest w płytszej warstwie niż w głębszej. Jeśli taki obraz wyników jest regularny, a ponadto w warstwie 30–60 cm jest do 15 kg/ha Nmin., to nie ma sensu sprawdzać, co jest głębiej. Jeśli jednak z poprzednich analiz wynika, że azot równo rozkładał się w dwóch pierwszych warstwach lub głębiej jest go więcej, to koniecznie trzeba sprawdzić, ile jest go w warstwie 60–90 cm. Tak dzieje się często na glebach o przepuszczanych warstwach 0–60 cm. Jeśli okaże się, że głębiej jest azot w ilości ponad 20 kg/ha, to wiemy, że od ok. maja zaczną z niego korzystać oziminy.

image

Pogotowie polowe: Jak dobrze pobrać próby na azot mineralny i obliczyć dawkę wiosenną azotu?

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. luty 2025 07:00