Ile kiedyś płacono w skupach?
Ostatnio pisaliśmy, że aktualne ceny zbóż oraz te, które były w 2007 roku, a więc 17 lat temu, są do siebie zbliżone. Jak przypomina Arkadiusz Zalewski, na podstawie danych GUS, we wrześniu 2007 roku pszenica w skupie kosztowała 83,70 zł/dt, cena żyta wynosiła 60,0 zł/dt, cena za jęczmień 72,4 zł/dt, a za kukurydzę płacono 76,2 zł/dt.
Relacje cen nawozów do cen zbóż
Dzisiaj natomiast skupimy się na cenach płodów rolnych z ostatnich 5-ciu lat od września 2019 do września 2024 i relacji tej ceny do cen nawozów.
Omawiane relacje cenowe są wyliczone na podstawie ceny podstawowych nawozów, jak:
- mocznik
- saletra amonowa
- saletrzak
- superfosfat
- fosforan amonu
- sól potasowa
- polifoska
do ceny skupu pszenicy.
Kiedy można było kupić najwięcej nawozu za kilogram pszenicy?
Na początku 2021 roku, a konkrtenie w lutym za 3,9 kg pszenicy, można było kupić 1 kg czystego składnika. W tamtym okresie było to najkorzystniejsza dla rolników relacja cenowa, od marca 2021 roku zaczęło być juz tylko gorzej.
Najwięcej pszenicy trzeba było sprzedać, aby kupić 1 kg czystego skłądnika w czwerwcu 2023 roku, prawie 8,6 kg. Po takim pogorszeniu, przyszedł jednak czas na ponowną poprawę relacji cenowej.
- Pomimo stopniowej poprawy relacji (obserwowanej od ponad roku) we wrześniu br. zakup takiej samej ilości czystego składnika nawozu wymagał sprzedaży o 25,8% większej ilości pszenicy niż 5 lat wcześniej, z kolei w okresie styczeń-wrzesień br. było to o 57,0% więcej niż w analogicznym okresie 5 lat wcześniej, tj. w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. - podał Arkadiusz Zalewski.
oprac. Bernat Patrycja
na podst. IERIGŻ Arkadiusz Zalewski
Fot: Canva