StoryEditor

Rosyjskie nawozy wrócą na światowy rynek? Porozumienie z USA podnosi akcje producentów nawozów

W poniedziałek 24 marca br. odbyły się rozmowy pomiędzy przedstawicielami Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Najważniejszym tematem było przywrócenie Inicjatywy Czarnomorskiej. Negocjacje miały miejsce w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

27.03.2025., 12:04h

Grigorij Karasin, szef Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji i Siergiej Biesieda, doradca szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa reprezentowali Kreml, natomaist strone USA reprezentował Andrew Peek, przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Michael Anton, dyrektor ds. planowania politycznego w Departamencie Stanu.

Zobacz także: Ceny nawozów azotowych na koniec marca lecą w dół! Ile kosztuje mocznik i saletra?

Inicjatywa Czarnomorska zostanie przywrócona? 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ze strony Rosji, dyskusja dotyczyła przede wszystkim przywrócenia Inicjatywy Czarnomorskiej. 

Przypomnijmy, że inicjatywa ta została wprowadzona w 2022 roku w lipcu na skutek mediacji prowadzonych między ONZ, a Turcją. Inicjatywa Czarnomorska umożliwiła eksport prawie 33 milionów ton ukraińskich produktów rolnych. Z tej inicjatywy po około roku wycofała się Rosja, uważając że transport rosyjskiej żywności, a także nawozów jest utrudniony. 

Czy Stany Zjednoczone pomogą Rosji w powrocie do handlu nawozami i m.in. zbożem na rynku światowym? Okazuje się, że jest to możliwe, jak informuje agencja Interfax, Kreml w dokumencie "Główne wyniki spotkania grup ekspertów Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych" poinformował, Że Stany Zjednoczone mogą przuwrócić dostęp dla rosyjskiego eksportu. 

- Stany Zjednoczone pomogą przywrócić dostęp dla rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów na rynek światowy, obniżą koszty ubezpieczenia żeglugi, a także rozszerzą dostęp do portów i systemów płatności dla takich transakcji - czytamy w oświadczeniu. 

Rosja - ponowne połączenie z systemem SWIFT

Jak informuje portal rbc.ru w celu realizacji Inicjatywy Czarnomorskiej, Rosja zaznacza, że powinny być zniesione restrykcje nałożone na rosyjskie instytucje finansowe, które zajmują się żywnością oraz nawozami. Czytamy również o zniesieniu sankcji nałożonych na firmy produkcyjne, zniesieniu ograniczeń w operacjach finansowania handlu, dostawach maszyn Rolniczych do Rosji i pracy firm ubezpieczeniowych.

Rosyjskie banki są odłączone od międzynarodowego systemu komunikatów finansowych SWIFT w ramach sankcji UE. Rosja już domagała się ponownego przyłączenia Rossielchozbanku w celu przedłużenia umowy zbożowej w 2023 roku.

Akcje rosyjskich producentów nawozów rosną?

Po pojawieniu się informacji o porozumieniu między Stanami Zjednoczonym, a Rosją akcje rosyjskich producentów nawozów na moskiewskiej giełdzie wzrosły o nawet 5,3%. 

Akcje producentów nawozów rosną o 4,4-5,3% na wieść o porozumieniach ze Stanami Zjednoczonymi

- Do godziny 18:16 czasu moskiewskiego wzrost notowań papierów wartościowych PJSC Kuibyshevazot wyniósł 4,4% (do 554,2 rubli na akcję); z kolei akcje Acron wzrosły o 4,7% (do 17 620 rubli za sztukę), a akcje PhosAgro wzrosły o 5,3% (do 6 896 rubli za sztukę) - czytamy na stronie interfax.ru.

image

O ile wzrosły ceny nawozów według GUS? Czy w 2025 roku płacimy więcej niż rok wcześniej?

Patrycja Bernat

Fot: ChatGPT/Canva

zerno.avs.ru/rbc.ru/interfax.ru/https://biznesalert.pl/

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. marzec 2025 01:00