Zewnętrzne objawy niedoborów siarki u roślin, jak na przykład marmurkowatość liści czy blednięcie i wolniejszy wzrost roślin, są podobne do objawów braku azotu. Dlatego zdarza się, że chcąc zapobiec tym nieprawidłowościom, stosujemy dodatkowe dawki azotu, który jednak bez siarki nie może być zużyty przez rośliny. Niewykorzystany azot jest zaś szkodliwy dla środowiska naturalnego, spływa do zbiorników wodnych lub uwalnia się do atmosfery. Tymczasem badania potwierdzają, że brak 1 kg siarki przekłada się na brak możliwości przyswajania 3-5 kg azotu.
Podobnie jakość zbieranych plonów jest pogarszana przez niedobory siarki. Jej brak sygnalizuje m.in. zmniejszona zawartość tłuszczów w nasionach roślin oleistych lub białka w nasionach zbóż. Siarka bierze też udział w syntezie ligniny, której niedobór osłabia tkanki mechaniczne, przez co zwiększa podatność roślin na choroby grzybowe. Jeśli dostarczymy ją wraz z wapniem, który jest składnikiem blaszki środkowej komórek, ograniczymy inwazyjność patogenów, głównie grzybów.
Oba pierwiastki łączy w sobie nawóz AgroSulCa, zachowując odpowiednią proporcję tych składników pokarmowych - 21 proc. wapnia i 17 proc. siarki. Posiada również bardzo cenną cechę agrochemiczną, polegającą na tym, że w glebie tworzy zawiesinę, dzięki czemu może przemieszczać się w każdym kierunku profilu glebowego, co świadczy o jego ruchliwości.
Siarka odpowiada za gospodarowanie azotem
Zawarta w nawozie siarka jest odpowiedzialna za właściwą gospodarkę azotem. Rośliny słabo odżywione siarką w nieznacznym stopniu pobierają azot z gleby, co skutkuje zahamowaniem ich wzrostu oraz mniejszym plonem.
Z kolei zawarty w nawozie wapń jest odpowiedzialny za proces podziału komórek, pączków wzrostu zarówno korzeni, jak i pędów nadziemnych. Reguluje też tempo wzrostu systemu korzeniowego. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rośliny lepiej wykorzystują zasoby wodne, efektywnie pobierają składniki pokarmowe, szczególnie te o małej ruchliwości, jak potas i fosfor.
Co ciekawe, nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa poprawia żyzność i strukturę gleby. Wapń na lekkich glebach sprawia bowiem, że elementarne ilaste cząstki koloidalne łączą się w obecności próchnicy i tworzą agregaty, które tworzą gruzełki. Na glebach ciężkich i zbitych wapń powoduje natomiast rozluźnienie wiązań między cząsteczkami ilastymi, co prowadzi do uruchomienia procesów strukturotwórczych oraz powoduje zmniejszenie ryzyka zbrylania się ziemi. Właściwa struktura gleby wprost przekłada się na mniejsze koszty związane z wykonaniem zbiegów uprawowych, np. orki.
Jedną z najważniejszych właściwości AgroSulCa jest blokada toksycznego glinu. Wynika ona z obecności w nawozie anionu siarczanowego, który wiąże glin w siarczan glinu oraz kationu wapnia będącego antagonistą glinu podczas pobierania minerałów przez rośliny.
Czy wiesz, że siarczan wapnia nie zakwasza gleby ponieważ ma niski indeks solny?
Pojęcie Indeksu Solnego zostało wprowadzone w 1943 roku. Wzorcem IS jest azotan sodu (saletra sodowa) powszechnie wtedy stosowana jako źródło azotu. Jest ona w 100% rozpuszczalna w wodzie. Ustalono Indeks solny saletry na 100 a inne nawozy są wyrażone jako procent normy.
Indeks solny mierzy przewodność elektryczną 1% roztworu. Roztwory o wysokim indeksie solnym mają wyższą przewodność co jest wskaźnikiem ilości soli.
Indeks solny nie określa ilości materiału dodanego do gleby, która wywoła uszkodzenie roślin. Jest to miara potencjalnego zagrożenia dla roślin, wynikająca z porównania nawozów na tle działania saletry sodowej.
A co to oznacza dla nas rolników?
Sole (nawozy) maja to do siebie, że w procesie rozpuszczania potrzebują określonej ilości wody. W sytuacji niedoboru wody w glebie, sole o większej wartości indeksu solnego potrzebują więcej wody. Pobierają wtedy wodę z rośliny, prowadząc do jej uszkodzenia. W istocie rzeczy najbardziej zagrożone są rośliny w trakcie kiełkowania, gdyż kiełkujące nasiona pobierają intensywnie wodę z gleby. Obecność nawozów o dużym indeksie powoduje zahamowanie kiełkowania, czy też uszkodzenie kiełkujących nasion, przez co tracą one możliwość skiełkowania.
Rośliny wykazują różną tolerancję na zasolenie gleb: zboża dużą, zaś rośliny strączkowe małą. Intensywna gospodarka rolna wymaga stosowania wysokich dawek nawozu co oznacza, że możemy doprowadzić do wzrostu zasolenia gleb. Przykładowo indeks solny soli potasowej wynosi 116,2. Przy dużych jego dawkach możemy doprowadzić do sytuacji, że kiełkujące rośliny nie urosną. Istnieją nawozy, których indeks solny wynosi 8,1, np. siarczan wapnia – AgroSulCa. Oznacza to, że dawki na poziomie kilku ton na hektar nie doprowadzą do zasolenia gleby i można je bezpiecznie stosować.
Jak stosować i w jakiej dawce?
Nawóz AgroSulCa można stosować pod wszystkie rośliny uprawne w dowolnym terminie agrotechnicznym - od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wynika to z bardzo niskiej wartości jego indeksu solnego. Jednak najkorzystniejszym terminem jest okres pożniwny. Ogólna zasada dawkowania nawozu siarkowo-wapniowego AgroSulCa polega na zastosowaniu go w dawce nie mniejszej niż 1 t/ha pod wszystkie rośliny uprawne, co dwa lata. Takie stosowanie zabezpiecza potrzeby pokarmowe dwóch roślin uprawnych. Przy czym późne zastosowanie nawozu siarkowo- wapniowego AgroSulCa w zmianowaniu, wymusza wysiania wyższych dawek, aby możliwe było uzyskanie odpowiedniej zawartości przyswajalnych składników w glebie.
Zawsze warto pamiętać, że celem stosowania nawozu siarkowo-wapniowego AgroSulCa jest z jednej strony dostarczenie składników pokarmowych roślinom, z drugiej poprawa warunków wzrostu poprzez podniesienie struktury i żyzności gleby. Regularne nawożenie zapewnia wysokie plony oraz zdrowe rośliny. Jeżeli zastosujemy nawóz jesienią i dobrze wymieszamy z glebą, uzyskamy dobre rozmieszczenie składników w strefie ukorzeniania się uprawianej rośliny, a tym samym optymalnie odżywimy rośliny wapniem i siarką.
Dlaczego warto stosować nawóz siarkowo-wapniowy AgroSulCa?
- Dostarcza składniki pokarmowe w takiej formie chemicznej, w jakiej są pobierane przez rośliny tj. wapń w postaci kationów Ca2+ oraz siarkę w formie siarczanowej jako anion SO4 2-. W jednej tonie nawozu znajduje się 17% wapnia Ca oraz 21 % siarki S.
- Dostarcza najtańsze składniki pokarmowe.
- Jest łatwo pobierany przez rośliny, ponieważ jego mikronizacja wynosi 5-60 µm, co czyni go szybko rozpuszczalnym w glebie.
- Jest odpowiedzialny za gospodarkę azotem.
- Można go stosować na zapas, dla dwóch kolejnych roślin uprawnych.
- Nie podlega wymywaniu z gleby.
- Wpływa bezpośrednio na jakość płodów rolnych.
- Ogranicza straty jakościowe produktów rolnych podczas przechowywania np. ziemniaków.
- Wykazuje działanie kontrolne względem toksycznego glinu.
- Nie zakłóca organizacji prac w gospodarstwie. Może być stosowany o każdej porze roku, na rośliny w różnym okresie rozwoju nie uszkadzając ich, ponieważ ma niski indeks solny.
- Jest bezpieczny dla roślin i środowiska.
- Jest powszechnie stosowany za granicą, głównie w USA.
- Poprawia strukturę gleb lekkich i ciężkich.
- Pośrednio zabezpiecza zbiorniki i cieki wodne przed eutrofizacją.