W zeszłym tygodniu, kiedy to konflikt na Bliskim Wschodzie się zaostrzył, a ceny gazu gwałtownie wzrosły, ceny nawozów specjalnie się nie zmieniły. Ale sytuacja ta jest bardzo niepewna.
W drugim tygodniu października odnotowano gwałtowny wzrost ceny gazu w Europie, nie miało to jednak jeszcze bezpośredniego przełożenia na ceny nawozów, w tym azotu. Nie zmienia to faktu, że produkcja amoniaku, staje się coraz bardziej nieopłacalna. Według ekspertów spodziewać się można wzrostu importu amoniaku do Unii Europejskiej, w tym z Rosji.
Ceny azotu na świecie: Egipt, Bliski Wchód i Brazylia i kończący się indyjski przetarg
Egipt, który mocznik sprzedaje głównie do krajów europejskich, obniżył swoje ceny eksportowe, co nie przełożyło się jednak na wzrost sprzedaży. Jak mówią analitycy, świadczy to tylko i wyłącznie o bardzo słabym popycie. W portach eksportowych za mocznik zapłacimy 412 USD za tonę, a na listopad cena wynosi 408 USD/t.
Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów na całym świecie pod znakiem zapytania. Podwyżki cen gazu dotykają każdego. NPK niedostępne
20 października br. kończy się indyjski przetarg na mocznik, do tego czasu nie można spodziewać się większych ruchów w zakresie ceny.
Pomimo wojny w Izraelu, ceny mocznika na Bliskim Wschodzie prawie się nie zmieniły. Na początku tygodnia w portach eksportowych ceny FOB za mocznik wynosiły około 408 USD za tonę. Jest to podwyżka około 4 dolarów w porównaniu do poprzedniego notowania. Jeżeli chodzi o załadunek na listopad, ceny kształtują się na poziomie 390 USD/t. Konflikt na Bliskim Wschodzie może mieć wpływ na przyszłe dostawy MOP, ponieważ Izrael był czwartym co do wielkości eksporterem MOP w 2022 r., a konflikt miał wpływ na obawy dotyczące dostępności portu Aszdod.
Jeżeli mowa o Brazylii, ta nadal kupuje ograniczone ilości mocznika z Rosji, głównie ze względu na niską cenę.
Ceny nawozów w Niemczech – Jak bardzo uzależnieni są od importu z Rosji?
W niemieckich portach importowych, ceny nie odnotowały większych zmian. Na rynku spot za mocznik zapłacimy obecnie 490 euro za tonę, za KAS – 345 euro/t, AHL – 310 euro/t.
Ceny nawozów fosforowych zaliczają jednak kolejne podwyżki. DAP w tym tygodniu zdrożał o kolejne 10 euro, a o 25 euro w porównaniu do początku października i kosztuje obecnie 615 euro za tonę.
Niemcy importują coraz więcej nawozów azotowych z Rosji, głównym powodem takich manewrów jest wysoka cena gazu. Zmusza ona wielu producentów do ograniczenia produkcji albo wręcz przeniesienia jej za granicę.