Ceny nawozów – co się dzieje na świecie?
Ceny mocznika w ostatnich dniach mocno spadły, co w głównej mierze spowodowane jest kiepskim popytem. Najbardziej konkurencyjne cenowo są obecnie oferty napływające z Egiptu.
Sytuacji rolników z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech nie poprawia coraz gorsza pogoda, która zmusza ich do rezygnacji z siewu, a to z kolei przekłada się na jeszcze mniejszy popyt i zapotrzebowanie na nawozy w tym okresie.
Ceny kontraktów terminowych na mocznik pochodzący z Bliskiego Wschodu spadły w grudniu do 322 USD/t. Jest to cena o blisko 50 USD na tonie niższa, niż ta, która obowiązywała w listopadzie.
W Egipcie ceny na grudzień są o prawie 50 USD niższe od cen podanych w listopadzie listopadowych i wynoszą około 340 USD za tonę. Na styczeń z kolei cena kształtuje się na poziomie około 330 USD za tonę.
W Zatoce Perskiej ceny mocznika spadły z 340 USD w listopadzie do 305 USD za tonę w grudniu.
Jak uważają analitycy, ceny mocznika spadają i spadać dalej będą.
Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów w Polsce i na świecie na koniec listopada. Za ile kupimy DAP i Polifoski?
Spadek cen mocznika pociągnął za sobą inne nawozy
Przez niski popyt na mocznik, producenci zdecydowali się na obniżenie cen, a to z kolei pociągnęło za sobą ceny pozostałych nawozów azotowych.
Ceny nawozów Francja
We Francji ceny mocznika spadły w tym tygodniu o kolejne 35 euro na tonie i obecnie kosztuje około 355 euro/t (La Pallice). Spadek ceny widoczny jest także w przypadku saletry amonowej.
Nawozy azotowe są teraz bardziej przystępne cenowo – Co nas czeka w 2024 roku?
Według Rabobanku prognozy dotyczące rynku nawozów na 2024 rok zakładają wzrost popytu o około 5%. Ze względu na niższe ceny nawozów oczekuje się, że rolnicy na całym świecie zwiększą wtedy swoje. Rabobank szacuje także, że światowe zużycie nawozów azotowych w 2024 r. wyniesie około 108 mln ton. Produkcja nawozów azotowych prognozowana jest na poziomie 109 mln ton.
Samuel Taylor, analityk zasobów rolnych w Rabobank, powiedział DTN, że dobrą wiadomością jest to, że nawozy azotowe są teraz bardziej przystępne cenowo. Ceny oscylują obecnie wokół historycznych średnich dla amoniaku i mocznika.
Woja na Bliskim Wchodzie będzie dyktować ceny nawozów?
Pomimo tych optymistycznych prognoz, są pewne wydarzenia, które mogą mieć wpływ na rynek nawozów. Mowa o trwającej wojnie między Izraelem a Hamasem. Przypomnijmy, że około 51% światowego eksportu mocznika (Według Josha Linville‘a, dyrektora ds. nawozów w StoneX) pochodzi właśnie z Bliskiego Wschodu. Izrael jest czwartym co do wielkości producentem nawozów potasowych na świecie.
Ceny nawozów w Niemczech – mocznik o blisko 180 złotych tańszy!
Ceny mocznika na niemieckim rynku także odnotowały spadek i to nie mały. Jak informuje Izba Rolnicza Nadrenii Północnej-Westfalii - W tej chwili w handlu nawozami nie ma prawie żadnych transakcji handlowych. Rolnicy nadal polegają na spadających cenach i czekają na dodatkowe zakupy terminowe.
Ceny mocznika na rynku spot wynoszą obecnie nieco poniżej 440 euro za tonę, czyli o 40 euro mniej niż w zeszłym tygodniu.