Cena mocznika na giełdzie po indyjskim przetargu
Przypomnijmy, że 4 stycznia zakończył się przetarg na mocznik indyjskiej spółki National Fertilizers. W przetargu zaoferowano łącznie 2,7 mln ton, przy najniższych cenach, które wynosiły 329,40 USD za tonę dla wschodniego wybrzeża, natomiast dla zachodniego było to 316,80 USD za tonę.
Ceny te były o około 80 USD niższe niż te, które oferowano we wcześniejszym przetargu na mocznik.
Przetarg miał oczywiście wpływ na cenę mocznika. Zaraz po ogłoszeniu, cena mocznika na giełdzie NOLA nieznacznie wzrosła z 304 USD do 310 USD za tonę.
Egipski rynek mocznika
W Egipcie cena mocznika wzrosła o około 30 USD na tonie, a ma to związek z nagłym wzrostem popytu. Jak sugerują eksperci, za tym trendem pójdzie reszta światowego rynku mocznika.
Cena mocznika w Ameryce Północnej
Jak podaje Green Markets, ceny mocznika w zachodniej Kanadzie nieznacznie spadły do 635–650 CAD FOB i 660–679 USD/t z dostawą.
Mocznik spadł do 680–725 CAD/t z poprzedniego minimum na poziomie 710 CAD we wschodniej Kanadzie.
Mocznik na giełdzie NOLA notowany był po cenie 300-307 USD za zakupy na styczeń. W lutym ceny osiągnęły pułap 310–312 USD, w porównaniu z ceną z poprzednich publikacji, która wynosiła 292–308 USD.
W Ukrainie saletra amonowa podrożała o 8 tys. hrywien na tonie
Rynek nawozów w Ukrainie boryka się z problemami już drugi rok z powodu wojny. Rolnicy alarmują o niedoborach i braku dostępności w przypadku nawozów. Gdy te są dostępne, często cena okazuje się czynnikiem zaporowym.
Według ekspertów ukraiński rynek nawozowy ma powrócić do poziomu sprzed wojny. Pod koniec 2021 roku cena saletry amonowej Ostchem mieściła się w granicach około 28 tys. rubli. W czasie inwazji Rosji cena ta utrzymywała swój stały poziom. Pierwsze załamanie przyszło w kwietniu 2022 roku, kiedy agresja rosyjska odbiła się na największym producencie nawozów w Ukrainie – Odeskiego Zakładu Portowego. Zaczęły się problemy z dostawami, a pod koniec sierpnia 2022 roku w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu, których doświadczyła cała Europa oraz wahaniami kursu walut, saletra amonowa podrożała i cena wahała się od 35,1 do 37,5 tys. ton UAH.
Zmiana w dół nastąpiła w końcu lutego 2023, częściowo ze względu na wzrost popytu i spadek cen gazu. Saletrę amonową można wtedy było kupić za 28,5 tys. UAH za tonę.