StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: zapotrzebowanie na mocznik rośnie tak jak jego produkcja. Jakie są ceny mocznika w Polsce?

Mamy już połowę marca, w zależności od regionu Polski i warunków na polu, rolnicy zaczynają zabiegi. To samo dzieje się w punktach sprzedających nawozy. U innych ręce pełne roboty, u kolejnych rolnicy jeszcze nie planują zakupów i się wstrzymują. Jak zatem kształtują się ceny nawozów? Ile aktualnie kosztuje tona mocznika w Polsce i za granicą?
13.03.2024., 11:01h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ceny nawozów Ameryka – Podaż mocznika w górę!
  • Ceny nawozów fosforowych
  • Wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE
  • Grupa azoty – wzrost produkcji mocznika
  • Ceny nawozów w Niemczech - zakup dodatkowych ilości nawozów staje się coraz trudniejszy
  • Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!
  • SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów w Polsce w marcu 2024
  • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy 
  • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy 

Ceny nawozów Ameryka – Podaż mocznika w górę!

Ceny mocznika w pierwszym i drugim tygodniu w odniesieniu do światowego rynku, były ogólnie wyższe.  Według Green Markets ceny mocznika w zachodniej Kanadzie wzrosły w zeszłym tygodniu do 720 dolara kanadyjskiego za tonę FOB z 690. 

Ceny mocznika na giełdzie NOLA wzrosły w zeszłym tygodniu do zakresu 363–398 USD/t z 330–366 USD/t.  Wygląda na to, że rynek nie przewidywał tak wczesnego rozpoczęcia wiosennych siewów w USA, w związku z czym podaż mocznika zaostrzyła się, co spowodowało wzrost cen.

Zobacz także: Sonda nawozowa: ceny nawozów w marcu 2024! Jaka jest różnica w cenie do 2023 roku?

Ceny nawozów fosforowych

Według Green Markets, ceny MAP z ostatnimi dostawami utrzymywały się na niezmienionym poziomie w zachodniej Kanadzie i kształtowały się w przedziale 1120–1130 dolara kandyjskiego za tonę czwarty tydzień z rzędu. Ceny MAP w zachodniej Kanadzie wzrosły o 38% od początku lipca 2023 r. Ceny MAP na giełdzie NOLA na poziomie 625 USD/t. 

Wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE

Komisja Europejska bada wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE i ocenia potrzebę podjęcia działań. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli przedstawiciel KE Olaf Gill.

- Przyglądamy się uważnie faktom, monitorujemy przepływ tych produktów, ich wpływ na nasz rynek i naszych rolników. Będziemy nadal monitorować, jeśli fakty wskazują, że potrzebne są dalsze kroki, rozważymy je – odpowiedział.

Rzecznik KE potwierdził, że import zbóż i nawozów z Rosji nie jest obecnie objęty pakietem sankcji, gdyż Unia Europejska nie chce, aby straciły na tym kraje, które tych produktów potrzebują.

Grupa azoty – wzrost produkcji mocznika

Grupa Azoty w swoim comiesięcznym raporcie przekazała, że nastąpił istotny wzrost produkcji w tym szczególnie mocznika do 80 tys. ton, w porównaniu do 40 tys. ton wyprodukowanego w styczniu.

- Odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za luty w przypadku nawozów wskazuje, że odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy od naszej autoryzowanej sieci dystrybucji w kontekście zbliżającego się sezonu nawozowego i terminów aplikacji. Można więc powiedzieć, że obserwowane wzrosty to efekt w dużej mierze czynników zewnętrznych. Aby mówić o długoterminowej rentownej produkcji, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działań optymalizujących i to nasz cel na najbliższe miesiące - mówi Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. Zbigniew Paprocki.

Wzrost produkcji widać, także w segmencie nawozów wieloskładnikowych, w porównaniu do lutego 2023. W lutym 2024 roku Grupa Azoty wyprodukowała 57 tys. ton, natomiast w lutym 2023 wyprodukowano 37 tys. ton nawozów wieloskładnikowych. 

image
Wstępne wyniki produkcyjne Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za luty 2024 roku
FOTO: Grupa Azoty

Ceny nawozów w Niemczech - zakup dodatkowych ilości nawozów staje się coraz trudniejszy

U naszych zachodnich sąsiadów trwa aplikacja na polach zgromadzonych przez rolników nawozów. Zakup dodatkowych ilości staje się coraz trudniejszy. W portach nie ma już prawie żadnych dostaw. Strajk na kolei utrudnia transport śródlądowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nawozy siarkowe, nie na wszystkie zapytania można szybko odpowiedzieć. Ceny KAS i mocznika w ostatnim czasie utrzymują się na stabilnym poziomie w Niemczech. 

KAS (11.03.2024)

  • Północ: 290 - 340 euro/t, bez zmian, 
  • Zachód: 295 – 350 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 270 – 305 euro/t, wzrost o 5 euro,
  • Południe: 300 -  375 euro/t, spadek o 5 euro. 

Mocznik (11.03.2024)

  • Północ: 430 – 485 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Zachód: 445 – 520 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 420 – 445 euro/t, bez zmian,
  • Południe: 460 – 540 euro/t, spadek o 10 euro.

AHL (11.03.2024)

  • Północ: 280 – 340 euro/t, wzrost o 5 euro,
  • Zachód: 290 – 340 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Wschód: 265 – 310 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Południe: 290 – 380 euro/t, spadek o 10 euro.

Korn- Kali (11.03.2024)

  • Północ: 325 – 370 euro/t, spadek o 10 euro, 
  • Zachód: 335 – 375 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 320 – 340 euro/t, bez zmian, 
  • Zachód: 330 – 385 euro/t, wzrost o 5 euro.

Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!

Chcesz być na bieżąco z cenami nawozów i aktualną sytuacją na rynku nawozowym? Już dziś ruszamy z nową usługą: Nawozowy Serwis Cenowy.

Co zyskasz korzystając z naszego serwisu? Otrzymasz na swój telefon, za pośrednictwem SMS w każdą środę, zbiór aktualnych ceny nawozów mineralnych z terenu całej Polski. Zbierane przez nas regularnie ceny saletry amonowej, soli potasowej czy polifoski trafią dzięki temu bezpośrednio na Twój telefon. Dodatkowo dostaniesz link do raportu rynkowego, w którym została omówiona bieżąca sytuacja na rynku, a także przewidywane trendy w zakresie cen nawozów, nie tylko w Polsce, ale i na Świecie. Postaramy się, aby dzięki temu pytanie "kupować czy nie kupować" nie sprawiało już Tobie tylu problemów!

SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów w Polsce w marcu 2024

Podane poniżej ceny nie są równoznaczne z ofertą handlową i obowiązują na dzień 13.03.2024 r. lub ten podany przy konkretnym sprzedawcy, dystrybutorze.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:11