StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: zapotrzebowanie na mocznik rośnie tak jak jego produkcja. Jakie są ceny mocznika w Polsce?

Mamy już połowę marca, w zależności od regionu Polski i warunków na polu, rolnicy zaczynają zabiegi. To samo dzieje się w punktach sprzedających nawozy. U innych ręce pełne roboty, u kolejnych rolnicy jeszcze nie planują zakupów i się wstrzymują. Jak zatem kształtują się ceny nawozów? Ile aktualnie kosztuje tona mocznika w Polsce i za granicą?
13.03.2024., 11:01h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ceny nawozów Ameryka – Podaż mocznika w górę!
  • Ceny nawozów fosforowych
  • Wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE
  • Grupa azoty – wzrost produkcji mocznika
  • Ceny nawozów w Niemczech - zakup dodatkowych ilości nawozów staje się coraz trudniejszy
  • Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!
  • SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów w Polsce w marcu 2024
  • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy 
  • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy 

Ceny nawozów Ameryka – Podaż mocznika w górę!

Ceny mocznika w pierwszym i drugim tygodniu w odniesieniu do światowego rynku, były ogólnie wyższe.  Według Green Markets ceny mocznika w zachodniej Kanadzie wzrosły w zeszłym tygodniu do 720 dolara kanadyjskiego za tonę FOB z 690. 

Ceny mocznika na giełdzie NOLA wzrosły w zeszłym tygodniu do zakresu 363–398 USD/t z 330–366 USD/t.  Wygląda na to, że rynek nie przewidywał tak wczesnego rozpoczęcia wiosennych siewów w USA, w związku z czym podaż mocznika zaostrzyła się, co spowodowało wzrost cen.

Zobacz także: Sonda nawozowa: ceny nawozów w marcu 2024! Jaka jest różnica w cenie do 2023 roku?

Ceny nawozów fosforowych

Według Green Markets, ceny MAP z ostatnimi dostawami utrzymywały się na niezmienionym poziomie w zachodniej Kanadzie i kształtowały się w przedziale 1120–1130 dolara kandyjskiego za tonę czwarty tydzień z rzędu. Ceny MAP w zachodniej Kanadzie wzrosły o 38% od początku lipca 2023 r. Ceny MAP na giełdzie NOLA na poziomie 625 USD/t. 

Wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE

Komisja Europejska bada wpływ rosyjskiego importu nawozów i zbóż na rynek UE i ocenia potrzebę podjęcia działań. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli przedstawiciel KE Olaf Gill.

- Przyglądamy się uważnie faktom, monitorujemy przepływ tych produktów, ich wpływ na nasz rynek i naszych rolników. Będziemy nadal monitorować, jeśli fakty wskazują, że potrzebne są dalsze kroki, rozważymy je – odpowiedział.

Rzecznik KE potwierdził, że import zbóż i nawozów z Rosji nie jest obecnie objęty pakietem sankcji, gdyż Unia Europejska nie chce, aby straciły na tym kraje, które tych produktów potrzebują.

Grupa azoty – wzrost produkcji mocznika

Grupa Azoty w swoim comiesięcznym raporcie przekazała, że nastąpił istotny wzrost produkcji w tym szczególnie mocznika do 80 tys. ton, w porównaniu do 40 tys. ton wyprodukowanego w styczniu.

- Odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za luty w przypadku nawozów wskazuje, że odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy od naszej autoryzowanej sieci dystrybucji w kontekście zbliżającego się sezonu nawozowego i terminów aplikacji. Można więc powiedzieć, że obserwowane wzrosty to efekt w dużej mierze czynników zewnętrznych. Aby mówić o długoterminowej rentownej produkcji, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działań optymalizujących i to nasz cel na najbliższe miesiące - mówi Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. Zbigniew Paprocki.

Wzrost produkcji widać, także w segmencie nawozów wieloskładnikowych, w porównaniu do lutego 2023. W lutym 2024 roku Grupa Azoty wyprodukowała 57 tys. ton, natomiast w lutym 2023 wyprodukowano 37 tys. ton nawozów wieloskładnikowych. 

image
Wstępne wyniki produkcyjne Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za luty 2024 roku
FOTO: Grupa Azoty

Ceny nawozów w Niemczech - zakup dodatkowych ilości nawozów staje się coraz trudniejszy

U naszych zachodnich sąsiadów trwa aplikacja na polach zgromadzonych przez rolników nawozów. Zakup dodatkowych ilości staje się coraz trudniejszy. W portach nie ma już prawie żadnych dostaw. Strajk na kolei utrudnia transport śródlądowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nawozy siarkowe, nie na wszystkie zapytania można szybko odpowiedzieć. Ceny KAS i mocznika w ostatnim czasie utrzymują się na stabilnym poziomie w Niemczech. 

KAS (11.03.2024)

  • Północ: 290 - 340 euro/t, bez zmian, 
  • Zachód: 295 – 350 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 270 – 305 euro/t, wzrost o 5 euro,
  • Południe: 300 -  375 euro/t, spadek o 5 euro. 

Mocznik (11.03.2024)

  • Północ: 430 – 485 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Zachód: 445 – 520 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 420 – 445 euro/t, bez zmian,
  • Południe: 460 – 540 euro/t, spadek o 10 euro.

AHL (11.03.2024)

  • Północ: 280 – 340 euro/t, wzrost o 5 euro,
  • Zachód: 290 – 340 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Wschód: 265 – 310 euro/t, spadek o 10 euro,
  • Południe: 290 – 380 euro/t, spadek o 10 euro.

Korn- Kali (11.03.2024)

  • Północ: 325 – 370 euro/t, spadek o 10 euro, 
  • Zachód: 335 – 375 euro/t, spadek o 5 euro,
  • Wschód: 320 – 340 euro/t, bez zmian, 
  • Zachód: 330 – 385 euro/t, wzrost o 5 euro.

Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!

Chcesz być na bieżąco z cenami nawozów i aktualną sytuacją na rynku nawozowym? Już dziś ruszamy z nową usługą: Nawozowy Serwis Cenowy.

Co zyskasz korzystając z naszego serwisu? Otrzymasz na swój telefon, za pośrednictwem SMS w każdą środę, zbiór aktualnych ceny nawozów mineralnych z terenu całej Polski. Zbierane przez nas regularnie ceny saletry amonowej, soli potasowej czy polifoski trafią dzięki temu bezpośrednio na Twój telefon. Dodatkowo dostaniesz link do raportu rynkowego, w którym została omówiona bieżąca sytuacja na rynku, a także przewidywane trendy w zakresie cen nawozów, nie tylko w Polsce, ale i na Świecie. Postaramy się, aby dzięki temu pytanie "kupować czy nie kupować" nie sprawiało już Tobie tylu problemów!

SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów w Polsce w marcu 2024

Podane poniżej ceny nie są równoznaczne z ofertą handlową i obowiązują na dzień 13.03.2024 r. lub ten podany przy konkretnym sprzedawcy, dystrybutorze.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:24