StoryEditor

Ustawa gazowa spowoduje wzrost cen nawozów? Grupa Azoty się tego obawia

Nie tylko Grupa Azoty zaniepokojona jest planami dotyczącymi zapasów gazu, co w konsekwencji przełoży się zapewne na wzrost cen nawozów. Zmian obawia się także Orlen, PGE, a także KGHM.

31.07.2024., 12:56h

Zmiana ustawy gazowej

W czerwcu tego roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wysłało do konsultacji projekt ustawy, który traktował o zmianach ustawy o zapasach ropy naftowej, a także produktów naftowych i gazu ziemnego. W projekcie znalazła się także propozycja zasad postępowania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego i zakłóceń na rynku naftowym.

Zobacz także: Ceny nawozów na końcówkę żniw. Ile zapłacimy za mocznik i wapno?

- Przedstawiony projekt będzie miał istotny wpływ na funkcjonowanie dużych energochłonnych podmiotów wykorzystujących gaz ziemny w procesach technologicznych, jak ma to miejsce w przypadku sektora chemicznego, w szczególności do produkcji nawozów sztucznych. Przeniesienie kosztów magazynowania gazu ziemnego na odbiorców surowca w znacznym stopniu obciąży jego największych odbiorców przemysłowych i może przyczynić się do wzrostu cen krajowych nawozów – pisze w liście do MKiŚ Adam Leszkiewicz, cytowanym przez portal Rzeczpospolita.

Jak uważa Grupa Azoty, zmiany w ustawie będą mieć wpływ na cały sektor chemiczny w Polsce. Gaz ziemny wykorzystywany w produkcji nawozów zajmuje w kosztach około 80% całkowitej ceny nawozu. Wzrost cen nawozów bezpośrednio przełoży się na pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

ORLEN, PGE i KHM

Orlen, PGE oraz KGHM również są zaniepokojone i apelują o analizę zaproponowanych uwag i wdrożenie zmian, które zapewnią zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego.

Nowe nawozy od Grupy Azoty

Na oficjalnej stronie Grupy Azoty pojawiła się informacja o nowym portfolio nawozowym szczególnie w zakresie saletry amonowej.

- Grupa Azoty rozwija portfolio produktowe w zakresie saletry amonowej, która jest podstawowym nawozem azotowym. Na pierwszym etapie, produkcja nawozu o zawartości azotu (N) 33,5%, który do tej pory był flagowym produktem Grupy Azoty ZAK, rozpocznie się również w Grupie Azoty Puławy. Kolejny krok to zmiana nazwy produktu – dotychczasowy ZAKsan 33,5 będzie oferowany pod nazwą megAN 33,5. Tym samym, zarząd Grupy przyspiesza proces integracji działań produkcyjnych, handlowych i marketingowych w obszarze Agro w ramach całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty – czytamy w oficjalnym komunikacie.

image

Kołodziejczak o rynku zbóż. Rolnicy są oburzeni: "Nie wiem, skąd pan Kołodziejczak wziął te liczby"

Jak zaznaczono, nowa marka megAN 33,5 ma charakteryzować się bezpieczeństwem i efektywnością. Motywem przewodnim komunikacji megAN ma być hasło Mega Azot w Mega Granuli.

- W okresie przejściowym, obie marki tj. ZAKsan i megAN mogą funkcjonować równolegle. Jednocześnie Pulan Macro N32 będzie stopniowo zastępowany przez megAN 33,5. Z kolei Pulan 34,4 prill, czyli flagowy nawóz produkowany w Grupie Azoty Puławy, będzie sprzedawany pod dotychczasową nazwą – podaje Grupa Azoty.

 

Bernat Patrycja

na podst. Rzeczpospolita/ Grupa Azoty

Fot: Bernat Patrycja

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. lipiec 2024 16:01