StoryEditor

Wapno czy kreda – co lepsze? Jak nawozić tanio i skutecznie?

Dyskusja jaka miała miejsce niedawno na jednym z forów rolniczych pokazuje, że czasem można paść ofiarą półprawd i ponieść niepotrzebne koszty. Tak jest też w przypadku różnic między wapnem jurajskim a kredą.

18.10.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Czym jest kreda nawozowa?
  • Nawozy jurajskie
  • Jak nawozić tanio i skutecznie?
  • Wapno tlenkowe - charakterystyka

Sprawa douczyła stosowania na polu o pH około 5 kredy nawozowej granulowanej. Rolnikowi zależało na informacji o sposobie jej stosowania – przed orką, czy później. Jednak dyskusja szybko doszła do kosztów zabiegu.

Czym jest kreda nawozowa?

Trzeba tutaj jasno wyjaśnić, że kreda, w tym kreda granulowana, to nawóz wapnujący bardzo wysokiej jakości. Pochodzi ona ze złóż kredowych, zatem stosunkowo młodych, poddanych mniejszemu ciśnieniu, o budowie amorficznej. Dzięki temu kreda ma właściwość bardzo szybkiego i skutecznego odkwaszania. Gleba bardzo dobrze reaguje na kontakt z kredą, szybko chłonie wilgoć z gleby i powoduje powstawanie zawiesiny i powolutku wnika w głąb profilu glebowego.

Zobacz także: Ceny mocznika na świecie poszły w górę przez konflikt na Bliskim Wschodzie. Co z cenami nawozów w Polsce?

Jednak kreda nawozowa pod względem chemicznym zawiera głównie węglan wapnia. Czyli to samo co wapno nawozowe, tzw. jurajskie. Różnica między kredą, a wapnem jurajskim polega na szybkości odkwaszania. Dla kredy nawozow...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 23:43