Bakteria Pantoea stewartii ssp. stewartii występuje w Ameryce Północnej (USA, Kanada, Meksyk,), Środkowej (Kostaryka i Portoryko) i Południowej (Argentyna, Boliwia, Gujana i Peru), Afryce (Benin, Togo) i Azji (Filipiny, Indie, Korea i Malezja). Była też notowana w kilku krajach europejskich, lecz obecnie występuje tylko na Ukrainie i we Włoszech, gdzie w maju 2018 r. wykryto dwa kolejne jej ogniska. W Ameryce Północnej głównym wektorem patogenu są chrząszcze z gatunku Chaetocnema pulicaria (Coleoptera, Chrysomelidae).
W 2013 r. przechwycono we Włoszech porażone przez bakterię nasiona kukurydzy pochodzące z Polski. Producent nasion wyprodukował go z materiału zakupionego w 2007 r. we Francji i rozmnażał we własnym gospodarstwie. Nasiona pochodzące z porażonej partii przeznaczono na paszę dla zwierząt. Wszystkie inne partie nasion kukurydzy z tego gospodarstwa przebadano na obecność P. stawartii ssp. stewartii i uznane za wolne od patogenu. W trakcie badań prowadzonych przez PIORiN od 2012 r. w próbkach nasion kukurydzy wyprodukowanego na terytorium Polski nie stwierdzono występowania tej bakterii.
Najważniejszym żywicielem bakterii jest kukurydza (...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Nowe zagrożenia dla upraw kukurydzy w Europie
Bakteryjne więdnięcie kukurydzy, którego sprawcą jest bakteria Pantoea stewartii ssp. stewartii (syn. Erwinia stewartii (Smith) Dye) to nowe zagrożenie dla upraw kukurydzy w Europie.