
Siarka w nawożeniu roślin
Siarka to pierwiastek, który niezbędny jest do prawidłowego wzrostu roślin. Wraz z azotem, stanowi niezbędny składnik dzięki, któremu produkowane są białka w roślinie.
Jakie są objawy niedoboru siarki?
Pierwszym objawem, po którym możemy rozpoznać, że roślinom brakuje siarki, jest jasnozielone lub żółte przebarwienie liści. Najczęściej w pierwszej kolejności zauważane na starszych liściach przy jednoczesnym niedoborze azotu.
Dodatkowo roślina, która wykazuje brak tego pierwiastka, ma zahamowany wzrost i jest bardziej podatna na choroby, wirusy oraz atak ze strony szkodników.
- Niedobór siarki zboża: żółknięcie blaszek liściowych na całej powierzchni lub w formie delikatnej mozaiki, często placami na polu, w miejscach o przepuszczalnej glebie.
- Niedobór siarki rzepak: żółknięcie brzegów liści, później marmurkowatość. Na kwiatach rzepaku objawia się jasnożółtym kolorem płatków, brakiem zapylenia i odrzucaniem zawiązków łuszczyn.
- Niedobór siarki kukurydza: blade liście, zahamowanie wzrostu, niekiedy widoczna chloroza.
Zobacz także: Psianka czarna i inne chwasty w kukurydzy. Niektóre z nich są trujące!
Jakie są przyczyny niedoboru siarki?
Przyczyn niedoboru siarki w roślinach jest kilka, jest to między innymi zbyt wysokie pH stanowiska, na którym rośnie uprawa, przez co rośliny mają mniejsze możliwości w pobieraniu tego składnika. Drugą sprawą jest zbyt wysoka zawartość wapnia, co hamuje jej wchłanianie.
Patrycja Bernat
Fot: Tomasz Czubiński