Wysiłek specjalistów COBORU, który przekłada się na ocenę cech odmian, może przynieść konkretne korzyści finansowe w postaci oszczędności na środkach ochrony roślin, czy zwyżki plonu dzięki ukierunkowanej ochronie. To nic innego, jak wykorzystanie pracy innych osób, opłacanych z naszych podatków.
Czym jest skala oceny?
Każda odmiana testowana w ramach PDO ma oceniane różne cechy ważne w agrotechnice. Część z nich jest podawana w jednostkach bezwzględnych, np. wysokość roślin w centymetrach, a MTZ w gramach. Wartość innych cech podlega tzw. bonitacji w skali 9-stopniowej. Co to oznacza?
Zobacz także: Czy siać jeszcze przewódki o tej porze roku?
Odczytywanie skali bonitacyjnej jest banalnie proste – im dana cecha ma wyższy stopień, tym jest korzystniejsza z rolniczego punktu widzenia. Przykładowo, gdyby ocenić wyleganie na 9°, to odmiana praktycznie jest w 100% odporna na wyleganie. Natomiast jeśli odporność na mączniaka oceniona zostałaby na 1°, to odmiana jest skrajnie wrażliwa na sprawcę tej choroby. Jednakże przypisanie konkretnej odmianie określonego stopnia nie jest wynikiem subiektywnej obserwacji jednego czy kilku specjalistów. To ef...