StoryEditor

Oferta odmian słonecznika

Duże obecnie zainteresowanie rolników materiałem siewnym słonecznika sprawia, że powierzchnia jego uprawy może w tym roku dwukrotnie przekroczyć ubiegłoroczny areał i osiągnąć pułap ok. 40 tys. ha, znacząco wyprzedzając soję.
21.03.2022., 15:03h
Jedną z perspektywicznych upraw w kraju jest obecnie słonecznik. Funkcjonujących na naszym rynku kilkanaście firm hodowlano-dystrybucyjnych oferuje całkiem pokaźną liczbą odmian. Są one podzielone na trzy grupy agrotechniczne: konwencjonalne, do uprawy w technologii expres, tj. tolerujące tribenuron metylowy oraz w wariancie clearfield – odporne na herbicydową s.cz. imazamoks. Duża ich część wykazuje ponadto odporność na pasożytniczą roślinę, zwaną zarazą słonecznika. Być może nie wszystkie odmiany z pełnej oferty firm są w tym roku dostępne na naszym rynku, ale wiele z nich można będzie oglądać na poletkach demonstracyjnych. W kolejnym sezonie ułatwi to zapewne rolnikom podjęcie decyzji o ich uprawie w swoim gospodarstwie. 
Doświadczenia rozpoznawcze
Wyraźne zainteresowanie plantatorów tym gatunkiem sprawiło, że również COBORU rozpocznie w tym roku doświadczenia rozpoznawcze ze słonecznikiem w kilku lokalizacjach kraju. Przewiduje się udział ok. 10 firm hodowlano-dystrybucyjnych, a badaniom wartości gospodarczej, w tym wczesności dojrzewania, poddanych zostanie ok. 20 odmian słonecznika. Pochodzą one z unijnego katalogu CCA, gdyż nie ma aktualnie tego gatunku w Krajowym rejestrze.
W artykule przedstawiamy częściową ofertę odmian dostępnych na naszym rynku. Poprosiliśmy bowiem firmy o przysłanie informacji o 2–3 odmianach, a ich prezentację przedstawiamy w kolejności alfabetycznej poszczególnych hodowli. Są wśród nich: Agroyoumis, BASF, Corteva (Pioneer), IGP, KWS, Lidea, Limagrain, Mas Seeds (Maisadour), RAGT, Saatbau, Saaten-Union i Syngenta.
Zestaw wybranych odmian oraz krótkie ich charakterystyki agrotechniczne znajdziesz w nowym wydaniu 4/2022 „top agrar Polska”, na str. 124–127. 
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:42