StoryEditor

Ortus kontra przędziorek

Do naszej redakcji napływają sygnały, że na uprawach buraka cukrowego pojawiają się pajęczaki, które uszkadzają dolne strony blaszki liściowej. To zapewne sprawka przędziorka chmielowca. Na szczęście jest sposób na jego zwalczanie.
02.07.2018., 16:07h
Zaniepokojeni rolnicy z centralnych województw dzwonią do redakcji „top agrar Polska”, że „coś” podżera od dolnej strony liście buraka cukrowego. Po przeglądzie zdjęć wynika, że jest to przędziorek chmielowiec. Drobny pajęczak o czerwonawym lub żółto-pomarańczowym zabarwieniu. To kolejny szkodnik, któremu sprzyja zmiana klimatu i dość znaczne ocieplenie miesięcy wiosennych i wczesnego lata. Tak było w tym sezonie, więc nie należy się dziwić pojawianiu się „nowych” owadów na plantacjach towarowych, lecz uświadomić sobie, że fakt ten staje się normą także w naszym kraju.

Przędziorki pojawiają się na uprawach zwłaszcza od brzegu pola lub na całych mniejszych kwaterach, a ich charakterystycznym objawem jest występowanie na dolnej stronie liści ciemno-szarego nalotu utworzonego z delikatnych nitek, tzw. oprzędu. Pierwsze uszkodzenia blaszki liściowej mają postać małych, jasnych plam, które z czasem powiększają się, powodują deformację liści i stopniowo zasychają.

Szkodnika można jednak zwalczać chemicznie, lecz do tego zadania w buraku cukrowym rolnik ma do dyspozycji tylko jeden preparat – Ortus 05 SC. To środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym i zalecany jest w dawce 1,5–1,8 l/ha. Zwalcza ruchome stadia szkodnika i działa do 7 tygodni. W zabiegu należy ponadto wykorzystać eżektorowe rozpylacze dwustrumieniowe, by insektycyd dotarł do spodniej strony liści, a dodatek adiuwantu, np. Ento Maxx pH lub Slippa poprawia skuteczność działania środka.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 06:35