StoryEditor

Ostatnie zabiegi dimetoatem na mszyce i skrzypionki

Redukcja substancji czynnych w UE trwa. Tym razem maleje oręż rolników w walce z mszycami i skrzypionkami. Oby na tych decyzjach urzędniczych nie ucierpiało zdrowie roślin, a ostatecznie plony i kieszeń rolnika.
10.10.2019., 15:10h
Komisja UE opublikowała kolejne rozporządzenie wykonawcze w sprawie nieodnowienia zezwolenia na stosowanie ś.o.r. zawierających dimetoat. To s.cz. dość powszechnie stosowana w uprawach zbóż ozimych i jarych oraz buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc i skrzypionek. Obecnie jeszcze można ją użyć zwłaszcza w jesiennym zwalczaniu mszyc w zbożach ozimych, które niebawem zameldują się na tych uprawach, przelatując z malejącego areału kukurydzy ziarnowej, na której występują w tym sezonie dość licznie. Wiosną, do końca czerwca, dimetoat przyda się jeszcze we wczesnym eliminowaniu tych insektów w zalecanych uprawach.

Dimetoat to s.cz. następujących insektycydów:
  • Bi 58 Nowy 400 EC zalecana do stosowania w pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym
  • Diego 400 EC – zalecana w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym oraz w buraku cukrowym (mszyce)
  • Hunter S 400 EC – zalecana w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego i jarego oraz w buraku cukrowym (mszyce)
  • Insektor 400 EC – zalecana w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym i buraku cukrowym (mszyce)
  • Markiz 400 EC – zalecania jak dla środka Hanter
  • Rodan S 400 EC – zalecania jak dla środka Hanter
  • Rogor 400 EC – zalecania jak dla środka Hanter.
Chociaż zezwolenie na stosowanie dimetoatu wygasa formalnie 31 lipca 2020 r., to zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/1090 państwa członkowskie UE są zobowiązane do wcześniejszego cofnięcia stosownego zezwolenia do 31. grudnia 2019 r. Z kolei termin zużycia zapasów dla środków zawierających tę s.cz. w krajach UE powinien być możliwie najkrótszy i upłynąć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 02:45