Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń UE, a zadania związane ze zdrowiem roślin będą w dalszym ciągu realizowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Organem przeprowadzającym kontrole dotyczące spełnienia wymagań zawartych w rozporządzeniu unijnym, jak też kontrole występowania agrofagów będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.
Jednostka ta będzie także wydawała, jak obecnie, decyzje administracyjne w sytuacji stwierdzenia występowania tzw. agrofagów kwarantannowych lub innych agrofagów podlegających obowiązkowi zwalczania.
Nowością zawartą w ustawie będzie możliwość wyznaczania obszarów wolnych od określonych agrofagów, co powinno ułatwić eksport towarów do państw trzecich (pozą Unią Europejską). Obszar wolny od określonego agrofaga będzie ustanawiał wojewoda, natomiast ograniczenia lub nakazy obowiązujące na takim obszarze będą wynikały z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Drugi przyjęty przez rząd projekt ustawy dostosowuje działania PIORiN do zadań wyznaczonych przez rozporządzenia UE w sprawie zwalczania agrofagów. Szczegółowo uregulowano w...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
PIORiN w nowych ramach legislacyjnych
Na grudniowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw o ochronie roślin przed agrofagami. W pierwszym przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów – obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników roślin. W drugim zmiany dotyczą m.in. funkcjonowania laboratoriów PIORiN i zakresu obowiązków GIORiN.