- zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wyniosą ok. 24,6 mln t, ok. 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
- zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą ok. 2,3 mln t, ok. 4% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
- produkcja warzyw gruntowych uzyska pułap ok. 3,8 mln t, niemal 9% mniej od roku poprzedniego;
- zbiory owoców z drzew będą o ok. 25% niższe od rekordowych ubiegłorocznych i wyniosą niespełna 3,4 mln t;
- zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniosą ok. 0,5 mln t i będą ok. 20% mniejsze od zbiorów z 2018 r.
Wstępnie szacuje się ponadto, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2019 r. jest o ok. 1% większa od ubiegłorocznej i wynosi ok. 7,2 mln ha, w tym:
- pszenicy ok. 2,5 mln ha,
- żyta ok. 0,9 mln ha,
- jęczmienia ok. 1,0 mln ha,
- owsa ok. 0,5 mln ha,
- pszenżyta ok. 1,3 mln ha,
- mieszanek zbożowych ok. 1,0 mln ha.
Rzepak
Ocenia się, że plony rzepaku, pomimo wiosennego deficytu opadów mogą być nieco wyższe od ubiegłorocznych. Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o ok. 3% i wynosi ok. 0,8 mln ha. Zakłada się także, że zbiory rzepaku i rzepiku będą gorszej jakości.
Ziemniaki
Ocenia się, że w br. powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i przekroczy 0,3 mln ha. Uwzględniając dotychczasowy przebieg pogody można też wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w tym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć będą od dalszego przebiegu pogody.
Burak cukrowy
Obsada roślin buraka cukrowego na większości krajowych plantacji jest niższa od ubiegłorocznej i wynosi ok. 94 tys./ha. W połowie lipca stan upraw był jednak dobry. Wysokość plonów korzeni będzie jednak zależała od dalszego przebiegu pogody.
[bie]