Nowe substancje o charakterze herbicydów odkryto przypadkiem. Dwaj naukowcy, dr Rafał Archacki i dr Paweł Siedlecki z Wydziału Biologii UW poszukiwali substancji, które miały pomagać w zwiększaniu biomasy roślin. Wytypowali regulatory białek stymulujących te procesy. Po przetestowaniu ich działania okazało się, że niektóre, zamiast stymulować wzrost, hamowały go lub wręcz całkowicie niszczyły rośliny.
Porównywano działanie nowych cząsteczek ze związkiem referencyjnym – glufosynatem amonowym, który jest składnikiem herbicydu nieselektywnego, dostępnego na naszym rynku. – W teście wytypowano trzy cząsteczki chemiczne. Jedna z nich wykazywała wyższą skuteczność od związku referencyjnego i miała szerszy zakres działania, a efekty dwóch pozostałych były porównywalne z glufosynatem – mówi dr Archacki.
Zdaniem badaczy, skuteczność odkrytych cząsteczek otwiera perspektywę dla bardziej ekologicznych preparatów chwastobójczych. W przyszłości mogłyby one zawierać mniejsze dawki herbicydu, co może przełożyć się na mniejsze obciążenie środowiska. Cząsteczki o podobnej sile, ale innym mechanizmie działania, to również szansa walki z rosnącą odpornością chwastów na herbicydy.
Nowe cząsteczki poddano do tej pory testom laboratoryjnym oraz przebadano je na kilku gatunkach roślin w warunkach szklarniowych. Stwierdzono, że są bezpieczne dla stosujących je ludzi. Nie są także toksyczne dla żyjących w glebie nicieni. Po wstępnych badaniach naukowcy oceniają, że nowe substancje będzie można wykorzystać w rolnictwie czy ogrodnictwie, lecz na to trzeba jeszcze kilku lat badań i testów polowych.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
[bie]
StoryEditor
Polscy naukowcy odkryli nowe cząsteczki herbicydów
To może być przełom w zwalczaniu chwastów. Bezpieczne dla środowiska i skuteczne s.cz. herbicydów odkryli biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Innowacyjne rozwiązania przeszły już testy toksykologiczne.