Plantatorzy z południa Polski planują spotkać się o godz. 12.00 przed siedzibą Südzucker Polska we Wrocławiu (ul. Muchoborska 6). Mają kilka postulatów:
- podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 €/t;
- gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
- przejrzyste umowy kontraktacji;
- wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
- szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
- koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.
Wystosowali petycję do prezesa zarządu Südzucker Polska S.A. Mariusza Pawełka. Czytamy w niej m.in. o poważnym kryzysie w sektorze buraków cukrowych, który jest spowodowany drastycznym wzrostem cen środków produkcji, w szczególności nawozów. Wśród plantatorów umacnia się przekonanie o słuszności rezygnacji z uprawy buraków cukrowych, zwłaszcza, że lepszy dochód można uzyskać z upraw alternatywnych, m.in. z rzepaku, pszenicy ozimej czy kukurydzy. Przejawem tego jest zwiększenie areału zasiewów ozimin u znacznej części plantatorów oraz planowane na wiosnę zasiewy kukurydzy.
Plantatorzy podkreślają, że dotychczasowa propozycja warunków kontraktacji przedstawiona przez Südzucker Polska S.A. (proponowany poziom cen, system premii, terminy płatności i skomplikowany sposób rozliczenia) nie jest do zaakceptowania przez rolników uprawiających buraki cukrowe. Według nich warunki te znacznie odbiegają od oczekiwań i nie pokrywają kosztów produkcji. Przypominają zarządowi o bezpieczeństwie dostaw surowca do zakładów produkcyjnych, czego gwarantem jest godziwa cena za korzenie buraka. Żądamy od Südzucker Polska S.A. traktowania plantatorów buraka cukrowego z należytym szacunkiem!
Protest także na północy
Również o godzinie przed cukrownią w Chełmży (ul. Bydgoska 4) będzie miał miejsce drugi protest. tam rolnicy chcą swoje postulaty, głównie cenowe, przedstawić zarządowi spółki Nordzucker Polska.