Z jednej strony szalejące ceny nawozów. Z drugiej wycofane sprawdzone i tańsze środki ochrony roślin. Z trzeciej coraz więcej obostrzeń i wąskie okna na wykonywanie zabiegów chemicznych. Z czwartej presja społeczna i władzy na ekologizację produkcji. Na koniec wymagania jakościowe i konieczność zaspokojenia głodnej ludzkości świata. Jak temu sprostać?
Jednym z rozwiązań jest mechanizacja zwalczania chwastów. Czy ten sposób jednak możliwy jest dla wszystkich rolników? Przecież firmy rozwijają sprzęt zautomatyzowany, na który stać będzie tylko bogatych. W ogrodnictwie można wykorzystać prace ręczną. A co ze średniakami?
Sposobem na choroby może okazać się precyzyjne wyznaczanie terminu i dawki organicznego zasobu fungicydów. Firmy pracują nad preparatami biologicznymi i biostymulacją systemu odpornościowego roślin. To jednak tylko wspomaganie, a nie rozwiązanie problemu chorób. Rolnictwo precyzyjne oparte o GPS-y i stacje pogodowe, to znowu rozwiązanie dla bogatych. A co ze średniakami?
Co zatem pozostaje średniakom, gospodarującym na powierzchni 20-200 ha? Okazuje się, że są metody, które choć w części zmniejszą presję szkodników, chorób i chwastów. Wyjść trzeba od zdrowej gleby i płodozmianu. Jak to robić i jak postępować dalej? O tym porozmawiamy podczas tegorocznego Forum Rolników i Agrobiznesu 29 listopada na Sali Ziemi w Poznaniu.
Podczas Sesji uprawa/technika II wysłuchać będzie można ekspertów z branży:
- dr hab. Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu powie o nowoczesnej strategii ochrony roślin w uprawach łanowych i szerokorzędowych.
- Herman Hanhart z Izby Rolniczej Nadrenii, Północnej-Westfalii omówi zagadnienie zdrowia roślin przez cały okres wegetacji w perspektywie ograniczenia środków ochrony roślin i substancji czynnych.
- Dariusz Szymanski z firmy Bayer opowie o możliwościach elastycznej ochrony fungicydowej zbóż nowymi środkami firmy Bayer.
- Tomasz Towpik z firmy Horsch Polska odpowie na pytanie siewnik, pielnik czy opryskiwacz – przyszłość ochrony roślin uprawnych zależnie od rozstawy rzędów
Forum już 29 listopada 2022 r. Sesja uprawa/technika II rozpoczyna się o godz. 13.40
Zapraszamy serdecznie!
tcz