Rolnicy związani są z konkretną cukrownią i tylko nieliczni mogą wybierać komu sprzedać buraki. Południe Polski, a konkretnie Dolny Śląsk, Opolszczyzna, część woj. świętokrzyskiego i Podkarpacia to rejony, na których umowy na dostawę surowca podpisuje się z koncernem Südzucker Polska. Rolnicy z tych terenów uważają, że mają najgorsze warunki w porównaniu z cukrowniami należącymi do innych spółek.
Plantatorzy Südzucker Polska podnoszą kilka postulatów. Są to:
- podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 euro/t;
- gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
- przejrzyste umowy kontraktacji;
- wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
- szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
- koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.
Zobacz film z wypowiedziami rolników – uczestników protestu.
Proponowaliśmy wypowiedź do kamery prezesowi Südzucker Polska. Zamiast tego otrzymaliśmy informację od Zarządu Südzucker Polska S.A. w odpowiedzi na petycję plantatorów buraków cukrowych, w którym czytamy:
Nadrzędnym celem konstrukcji umowy kontraktacyjnej oferowanej plantatorom buraka cukrowego w Südzucker Polska jest zabezpieczenie opłacalności uprawy buraka cukrowego. Taka sama konstrukcja jak i warunki umowy są stosowane względem wszystkich plantatorów Grupy Südzucker (m.in. w Niemczech, Francji, Belgi). Stawka za buraki wynikająca z umowy kontraktacyjnej zakłada ostateczne wyliczenie ceny po kampanii z uwzględnieniem wielu czynników, m.in.: kosztów uprawy, przebiegu okresu wegetacyjnego i kampanii, cen cukru, a co ważne również konkurencyjności uprawy buraków względem innych roślin. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji dynamicznego wzrostu cen alternatywnych upraw i dynamicznie wzrastających kosztów nawozów, energii i innych. Umowa uwzględnia zatem zmieniającą się sytuację na rynku i jej wpływ na opłacalność uprawy surowca jakim jest burak cukrowy.
Wszystkie postulaty plantatorów będą dokładnie przeanalizowane i żadne pytania nie pozostaną bez wyjaśnień i odpowiedzi. Rozumiemy zaniepokojenie plantatorów rosnącymi kosztami nawozów, gazu i energii. Wzrost cen energii oraz paliw ma bezpośredni wpływ również na koszty producentów cukru. Jesteśmy otwarci na dialog z plantatorami i rozmowy na temat istotnych czynników wpływających na opłacalność uprawy buraków cukrowych i rynek cukru, co też stale czynimy i będziemy kontynuować w przyszłości.
tcz