W efekcie partnerom projektu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc udało się wykonać szereg zmian zmieniających mleczarnię Kondiki z niewielkiego, lokalnego i wiejskiego warsztatu przetwórczego w małe, ale dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo.
Obornik na energię odnawialną
Kolejnym wyzwaniem jest zagospodarowanie obornika, który może być wykorzystany do wytwarzania energii odnawialnej, którą z powodzeniem można stosować w gospodarstwach domowych. Przydomowe biogazownie, które pozwalają na uzyskanie niezależnego i taniego źródła energii – metanu wykorzystywanego na potrzeby gospodarstw domowych właśnie do gotowania posiłków zamiast drewna, którego pozyskaniem zajmują się kobiety. Metan powstaje w wyniku rozkładu odchodów zwierzęcych.
Gnojówkę miesza się z wodą i umieszcza w wybudowanych, szczelnie zamkniętych kulistych komorach fermentacyjnych, które z reguły zlokalizowane są na tyłach zagrody dla krów. Tam rozkładają ją naturalne bakterie, uwalniając metan. Gaz zbiera i spręża się w górnej części zbiornika, a następnie rurkami doprowadzany jest do gospodarstwa, gdzie poprzez spalanie dostarcza energii do gotowania, grzania wody, czy też oświetlenia domu. Co niemniej ważne – w procesie produkcji metanu powstaje również naturalny, bogaty w minerały nawóz, wykorzystywany w rolnictwie.
Koszt budowy instalacji biogazowej
Koszt budowy jednej instalacji biogazowej o wielkości komory 6 m3 to ok. 2 mln szylingów tanzańskich (ok. 4 tys. zł). Tanzańscy partnerzy projektu mogli skorzystać z 50-proc. bezzwrotnego dofinansowania budowy biogazowej inwestycji, pochodzącego z polskich środków. Pozostałą część stanowiły ich środki własne z produkcji rolniczej.
Niektórzy zwolennicy spektakularnych technologii OZE mówią, że skala oddziaływania biogazowni w gospodarstwie mającym 3–4 krowy jest niewielka. Ale czy właśnie oparcie się na prostych i praktycznych rozwiązaniach nie jest trwalszym sposobem na rozwój? Przykłady rolników z Kilimandżaro pokazują, że tak może być.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 1/2024
czytaj więcej